Д-р Митов: 9 намирници кои се одлична “храна за мозокот” и кои ќе ви помогнат да го подобрите фокусот и концентрацијата


Храната е гориво што ја регулира вашата енергија и расположение, и може значително да влијае на Вашиот фокус.

Исто како што не треба да ставате маслиново масло во вашиот автомобил за да може да работи, не треба да ставате чоколаден сируп во вашето тело за да ве натера да размислувате.

Храната има неверојатна можност да влијае на вашата ментална јасност, расположение, меморија и способност да се фокусирате, па ако сакате да го зголемите вашиот фокус, најпрво започнете со тоа што треба да јадете.

Подолу се дадени 9 намирници кои се одлична “храна за мозокот” и кои ќе ви помогнат да го подобрите фокусот и концентрацијата.

1. Боровинки
Студиите покажуваат дека боровинките ја зголемуваат концентрацијата и меморијата до пет часа затоа што антиоксидантите во боровинки го стимулираат протокот на крв и кислород до вашиот мозок и го одржуваат умот свеж.

2. Зелен чај
Зелениот чај помага да се фокусирате од две причини: Прво, тоа што содржи кофеин, и второ, тоа што содржи теанин. Нема сомнение дека кофеинот ви помага да се фокусирате и да ја подобрите вашата будност. Tеанинот пак го зголемува спокојството и прави поспоро да се ослободува кофеинот, наместо одеднаш, по што може да доведе до брзо паѓање на концентрацијата.

3. Авокадо
Секој орган во организмот зависи од протокот на крв, особено мозокот и срцето. Авокадото го подобрува протокот на крв нудејки им брз начин на храна на мозочните клетки.

4. Зелковиден зеленчук
Зелковидниот зеленчук е полн со антиоксиданти и каротеноиди, кои ја зајакнуваат вашата моќност на мозокот. (Еден добар, општ совет: колку е по разгранет со листови зеленчукот толку подобро.) Зелковидниот зеленчук е исто така полн со Б- витамини, кои се докажани дека помагаат за вашата меморија, фокус и целокупното здравје и моќ на мозокот. Тие исто така содржат фолна киселина, што ја подобрува вашата ментална јасност.

5. Масти од риба
Мастите од риба содржат омега-3 масни киселини кои ја помагаат меморијата и менталните перформанси.Луѓето со недостаток на омега-3 имаат поголема веројатност да имаат лоша меморија, промени во расположението, депресија и замор. Рибата исто така е докажано дека ја подобрува вашата концентрација и расположение. Главните извори на мастите од риба се лосос, пастрмка, скуша, харинга, сардини, амблери и кипер.

6. Вода
Ако сакате да го подобрите фокусот, треба да пиете доволно вода. Водата му дава на мозокот електрична енергија за сите функции, вклучително и процесите на размислување и меморија.

7. Темно чоколадо
Темното чоколадо може да ви помогне да се фокусирате од повеќе причини. Прво, содржи мала количина кофеин, за што е докажано дека ја зголемува менталната будност. Темното чоколадо содржи магнезиум, што ви помага да се ослободите од стресот, а исто така го стимулира ослободувањето на ендорфин и серотонин, кои ве прават да се чувствувате добро и да го зголемите расположението.

8. Ленено семе
богато со магнезиум, Б-витамини, масни киселини од омега-3 и влакна, сето тоа помага при ментална јасност, губење на тежината и на крај, фокусот.

9. Јаткасти плодови
Јаткастите плодови се добри извори на антиоксидантниот витамин Е, есенцијални масла и аминокиселини кои го подобруваат вашиот фокус.

#DrMitov #ДрМитов #Zdravje #ЗдравЖивот #Health #Здравје #Совети #Програми #DrMitovSovetuva

Вести

Владиниот лирџет пријавил ситуација за итност и безбедно слетал на Скопскиот аеродром

Капетанот на владиниот воздухоплов попладне во контролата на летање на Скопскиот аеродорм пријавил ситуација за итност поради предното тркало и по процедурите безбедно слетал на аеродромот, информираа за МИА од Контролата на летање М-НАВ.   […]

Вести

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци продолжува на 28 ноември

 Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава во која загинаа 16 лица продолжува на 28 ноември. На денешното рочиште требаше да биде сослушан вештакот Јосиф Ќосев од електротехнички факултет, но одбраната реагираше […]

Вести

Едно обвинение помалку за Груевски, „Траекторија“ му застаре

Временската разлика од шест години од стореното кривично дело, а без правосилна пресуда во судот, го спаси од кривичен прогон поранешниот премиер Никола Груевски во предметот „Траекторија“ за злоупотребите при изградбата на автопатите Штип-Миладиновци и […]