THE MACEDONIAN – Документарен филм кој нема да остави рамнодушен ниту еден Македонец


Неверојатно искрен и тежок документарен филм од Петро Алексовски, Македонец од Полска, чиј татко бил дете – бегалец од Егејска Македонија. Документарен филм исполнет со емоции, но и слика на геноцидот извршен врз македонското население од страна на Грција. Во филмот ќе може да го видите стравот на Македонците кои денес живеат во Грција. Ќе видите како една земја која се декларира како демократска, која е членка на НАТО и ЕУ, сеуште работи на тотално уништување на Македонскиот народ…

Вести

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд […]

Вести

„Сакаме да дишеме“, марш за чист воздух во Скопје

Со транспаренти „Животот пластичен не е фантастичен”, „Правдата пред профитот”, „Сакаме да дишеме“, граѓаните на марш пред Владата им порачаа на надлежните дека треба да се грижат за чистиот воздух и здравјето, многу повеќе отколку […]

Вести

Ангел Димитров: Нема договор за Гоце Делчев

Тензиите кои постојат во нашата работа изминативе месеци не стивнуваат, вели Ангел Димитров, копретседавач на бугарскиот дел од Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања формирана согласно Договорот за добрососедство меѓу Република Македонија […]