Во Скопје санкционирани 168 возачи, 60 за брзо возење


 Министерството за внатрешни работи вчера на територијата на град Скопје изрече 168 мерки, меѓу кои 60 за непочитување брзина на движење, 23 за возење без дозвола и осум за технички неисправни и нерегистрирани возила.


 

Изречени се пет санкции за управување под дејство на алкохол, шест за користење мобилен телефон, пет возачи се санкционирани за минување на затворен сигнал (црвено светло) и 16 за непрописно паркирани возила.

– Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, наведува МВР.