Триесет и три сообраќајки викендов во Скопје, 24 лица повредени


На подрачјето на Град Скопје изминатиот викенд се случиле 33 сообраќајни незгоди, од кои во 16 има повредени лица, а во 17 е причинета материјална штета. Според билтенот на СВР Скопје, повредени се вкупно 24 лица, од кои три потешко и 21 полесно.

Сообраќајната полиција санкционирала 109 возачи кои возеле со поголема брзина од дозволената и 15 возачи кои биле под дејство на алкохол.

Од сообраќај се исклучени и 53 возачи кои возеле пред да се стекнат со правото на управување на моторно возило и осум возачи почетници. Исклучени од сообраќај се и 65 нерегистрирани возила.

Издадени се 126 мандатни казни за непрописно паркирање, а 105 возила кои биле непрописно паркирани се подигнати со специјалното возило „пајак“.

На црвено светло поминале 13 возачи, четворица возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, еден за неправилно престројување и еден за неправилно престигнување, а евидентирани се и 18 возачи кои користеле мобилен телефон додека возеле. За не користење заштитен шлем санкционирани се 28 возачи на мотор, мопед и мотоцикл, како и седум возачи за не носење сигурносен појас.

Санкционирани биле и двајца пешаци кои поминале вон пешачки премин.

Вести

Рочиштето за „Маџар телеком“ одложено за 29 јануари  

Кривичниот суд денеска го одложи рочиштето за случајот „Маџар телеком“ за 29 јануари, за кога треба да биде обезбеден сведокот Слободан Богоевски. Случајот „Маџар телеком” се води против поранешните генерален и финансиски директор на „Македонски телеком“, […]

Вести

Уставниот суд го одложи одлучувањето по дополнувањето на Законот за помилување

На предлог на судијата Осман Кадриу, Уставниот суд со мнозинство гласови одлучи да го одложи одлучувањето по Нацрт-решението за Законот за дополнување на Законот за помилување, за кој минатата недела поведе постапка. Решението со кое […]

Вести

Нови рочишта за „Титаник“, „Титаник 3“ и „Маџар телеком“

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжат судењата за случаите „Титаник“, „Титаник 3“ и „Маџар телеком“. Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ се наоѓа во доказна постапка и треба да продолжи со сослушување на сведоци, предложени […]