Три лица потешко повредени во сообраќајки во Скопје

Три лица се здобиле со тешки, а 10 со лесни телесни повреди во шест  од вкупно 12 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во шест сообраќајки е причинета материјална штета.

Според СВР Скопје, полицијата од сообраќај исклучила 23 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, 20 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторни возила, еден почетник и 13 нерегистрирани возила.

За непрописно паркирање, полицијата издала 73 мерки, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 47 возила.

Санкционирани се и шест возачи кои поминале крстосница на црвено светло, шест возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, еден за неправилно престројување, еден за неправилно престигнување, и тројца за не користење на заштитен шлем од страна на возачите на вел со мотор, мопед и мотоцикл.

Полицијата санкционирала и 15 возачи поради тоа што не носеле сигурносен појас од страна на возачите за време на управување на моторни возила и 26 за користење на мобилен телефон од страна на возачите за време на управување на мототрни возила.

Вести

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела […]

Вести

Сириската војска влезе во Рака и поставува набљудувачки места

Група сириски војници влезе во градот Рака и започна со поставување набљудувачки места, објавија локалните медиуми. Веста дојде само неколку дена откако курдските сили, кои го зазедоа градот од Исламската држава, склучија договор со сириската […]

Вести

Судењето за насилствата пред Општина Центар продолжува на 18 ноември

Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година продолжува на 18 ноември откако денеска постапката почна одново поради истек на 90 дена од одржување на последното рочиште. За следното рочиште повикан е како […]