Тешка сообраќајна несреќа на улица „Смилевски Конгрес“ во Битола

На 18.11.2018 година околу 01.15 часот на улица „Смилевски Конгрес“ во   Битола се случила сообраќајна незгода во која учествувале патничко моторно возило “Мерцедес” со битолски регистарски ознаки, управувано од И.К.(27) од Битола, патничко моторно возило “Пежо партнер” исто така со битолски регистарски ознаки, управувано од А.Ј.(28) од Битола, a бил повреден пешакот З.Ј.(60) од Битола.

По незгодата З.Ј. е пренесена во Клиничка болница Битола каде од страна на доктор и биле констатирани тешки телесни повреди. Извршен увид на местото на настанот.


Бизнис

Протест на технолошкиот вишок на „Еурокомпозит“- По две години ништо не е решено

Работниците прогласени за технолошки вишок кои се уште чекаат да им бидат исплатени отпремнините од прилепската компанија „Еурокомпозит“ денеска се собра на протест во центарот на Прилеп. Тие бараат одоговор за состојбите во фирмата и […]

Бизнис

Лани без објавување оглас склучени 596 договори во вредност од 33 милиони евра

Големи тендери, намалена конкуренција, склучени договори без објавување оглас, раст на бројот на поништени тендери, се дел од клучните наоди на мониторингот на јавните набавки спроведени во периодот јули-декември 2018 година. Во извештајот на Центарот […]

Вести

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет. Генерален секретар ќе биде Миле Бошњаковски, кој досега ја извршуваше функцијата портпарол на Владата, додека шеф на протокол ќе биде Билјана Мицевска. Одговорна за односи со […]