СВР Тетово поднесе кривична пријава против Р.С.(32) од с.Теново, тетовскоСВР Тетово поднесе кривична пријава против Р.С.(32) од с.Теново, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 11.11.2019 во с.Пирок, тетовско, полициски службеници сопреле патничко возило „фолксваген бора“, управувано од М.И.(55) од с.Синичане, тетовско, во кое сопатник бил пријавениот. При извршен преглед на лицата и возилото, кај пријавениот бил пронајден и одземен пиштол „Ц3/ТТ“ 7,62 мм и две рамки со 17 куршуми за кои не поседувал дозвола.

 


Вести

Адвокатката на Јанкулоска: Незаконско е спроведувањето, таа е оневозможена да бара одлагање на казната

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура. Таа вели дека штом […]

Вести

Груевски осуден на 1,5 година затвор, Јанакиески на 1 година условно за „Насилство во Центар“

– Поранешниот премиер во бегство Никола Груевски доби казна затвор од една и пол година, а екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески доби условна казна од една година за поттикнување на насилствата пред Општина […]

Вести

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

– Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година  го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за […]