СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.Н.(21) и Б.Б.(20), двајцата од Тетово


СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.Н.(21) и Б.Б.(20), двајцата од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“. На 16.02.2020 пред угостителски објект на ул.„Маршал Тито“ во Тетово, полициски службеници пристапиле да ги разделат  пријавените кои се расправале и физички се пресметувале, но првопријавениот физички нападнал полициски службеник, а второпријавениот покрај тоа, оштетил и автомобил. Двајцата биле приведени во полициска станица за понатамошна постапка.


Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]

Бизнис

Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза

31, Март, 2020, Скопје – Сојузот на стопански комори се оградува од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со појаснување дека од наша страна се бараа системски мерки за сите засегнати микро, […]

Вести

Владата со втор пакет мерки за граѓаните и фирмите за увлажување на последиците од Ковид-19

Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на ниво […]