СВР Штип  поднесе кривична пријава против С.З.(24) од Штип


СВР Штип  поднесе кривична пријава против С.З.(24) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Имено пријавениот, вработен во Јавното претпријатие „Исар“ Штип, со намера за себе да прибави противправна имотна корист, во текот на јануари 2020, во два наврата присвоил парични средства во вкупен износ од 135.241 денари, и тоа на 22.01.2020, средства во износ од 26.041 денари, кои  му биле дадени од вработената за да ги однесе од наплатниот центар во населбата Сењак до благајната на ЈП „Исар“, а во вториот случај,  на 27.01.2020, паричен износ од 109.200 денари, кои од вработената во благајната му бил доверен да го уплати во банка во Штип, на  сметката на ЈП  „Исар“.


Балкан

Словенечката Влада го претстави т.н. „Мега корона Закон” со кој граѓаните и економијата ќе добијат три милијарди евра

Словенечката Влада, по дводневно заседание, конечно го усогласи и објави таканаречениот „Корона Закон”, со кој граѓаните и компаниите ќе добијат директна државна финансиска помош од три милијарди евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Целта […]

Вести

Две лица починале од Ковид-19, 16 нови случаи, вкупната бројка на заболени 257 лица

– Две лица починале изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби како последица од корона вирусот, со што вкупната бројка на починати во земјава од појавата на Ковид-19 достигна шест лица. Станува […]

Вести

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19, наскоро ќе биде поставена монтажна болница со 130 легла

– Досега во земјава се регистрирани 241 случај на заразени лица со коронавирус. Четири лица се починати, а тројца се излечени. Од Влада пораачаа дека државните карантини се безбедни и строго контролирани. Владини претставници извршија […]