СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Т.(62) од с.Белчишта-Дебарца


Полицијата приведе 36 лица за непочитување на забраната за движење - МИА

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Т.(62) од с.Белчишта-Дебарца и правно лице од с.Лешани-Дебарца, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“. На 14.10.2020 на ул.„Туристичка“ при извршена контрола на автобус „ивеко“, сопственост на пријавеното правно лице, а управувано од С.Т., било констатирано дека возилото е наменето за превоз на 31 патник, а во моментот врши превоз на 27 патници со што е прекршена Одлуката на Владата на РСМ за време на пандемија да се врши меѓуградски превоз со исполнетост од максимум 75% од капацитетот на возилата.