Скриле дрога во грмушка на патот за Струга – полицијата ги фатила


Врз основа на вештачењата извршени по наредба на обвинителството и прибраните докази, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, издаде Наредба за спроведување на истражна постапка против еден албански државјанин и двајца дебарчани. Постои основано сомнение дека осомничените во текот на месец јули годинава, сториле неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Во јули годинава кога првоосомничениот, 33-годишен албански државјанин, неовластено заради продажба на територијата на нашата држава внел марихуана од Албанија, со вкупна тежина од 5, 480 кг. Дрогата, била спакувана во јутена вреќа која, за да не биде откриен, ја сокрил во грмушка на место викано „Врабич“ на регионалниот пат Дебар – Струга.

Тројцата осомничени на 20 јули 2020 година, околу 13.30 часот со возило „голф“, сопственост на еден од осомничените, дошле до местото каде била сокриена дрогата. Притоа, првоосомничениот излегол од автомобилот со намера да ја пронајде вреќата, додека другите двајца продолжиле во правец кон Струга. Додека првоосомничениот ја извлекувал вреќата со наркотичната дрога од грмушката бил забележан од полициски службеник и се дал во бегство. Во меѓувреме, двајцата дебрани со цел да го земат првоосомничениот се вратиле на локацијата, но откако го виделе полицаецот продолжиле кон Дебар каде биле запрени од полициски службеници и лишени од слобода. Обвинителството издало наредба за вештачења, меѓу кои и на траги од јутената вреќа во која се наоѓала дрогата.

Пристигнатите наоди од вештачењето покажуваат присуство на ДНК на двајцата осомничени и во корелација со другите докази ја даваат основата за издавање на Наредбата за спроведување на истражната постапка. Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомничените.


Вести

Угостителските објекти ќе работат само до 23 часот

Владата на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен оние што вршат испорака, како и да […]

Вести

408 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-18, […]

Започна пленарната седница за избор на претседател на Собранието - МИА
Вести

Собранието не расправаше за измените на Законот за заштита од заразни болести

– Собранието на Република Северна Македонија денеска ја започна 18. седница беа донесени две одлуки за испраќање припадници на Армијата во мисиите УНИФИЛ во Либан и Алтеа, како и неколку ратификации на договори и спогодби. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*