Се преврте трактор. Возачот е тешко повреден!


На 29.09.2018 година во 08,35 часот на магистралниот пат Ресен – Охрид, поточно во село Јанковец, ресенско, Ј.Т.(21) од село Јанковец управувајќи трактор „Симпсон“ со ресенски регистарски ознаки, на кој имало прикачени самоделски лесни приколки натоварени со дрвени гајби – сандаци за јаболки, се превртел.

Во незгодата возачот Ј.Т. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен и задржан на лекување во Клиничка болница Битола, додека сопатничката Л.Т.(55) исто така од село Јанковец, се здобила со телесни повреди. Извршен е увид на местото на настанот.

Бизнис

УЈП: Исплатата на поврат на ДДВ се уште во тек

Управата за јавни приходи денеска соопшти дека се уште во тек е исплатата на повратот на ДДВ која за првото тримесечје треба да заврши до 31 овој месец. Од УЈП апелираат граѓаните да проверат дали […]

Бизнис

„Макканабис“: Политичките партии да го донесат законот за канабис пред распишување на изборите

Здружението на производителите на медицински канабис „Макканабис“ денеска упати апел до трите најголеми политички партии во земјава итно да ги донесат измените во Законот за контрола на опојни дроги и психотрпони супстанции. Од Здружението побараа […]

Вести

Ново рочиште за „Талир“, Илија Димовски побара одлагање

Со образложувањето на предложените листи со докази од страна на обвинителката Ленче Ристевска, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. На почетокот на судењето обвинетиот […]