Санкции за 190 возачи за брзо возење


При вчерашната акциска контрола на МВР за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, во државата се санкционирани 190 возачи.


 

Од нив, како што посочи МВР, 12 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 76 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 122 надвор од населено место.

– Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, се вели во соопштението од МВР.