Рибар се удави во Вардар кај МиравциИнспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар - МИА

Скопје, 11 август 2020 () – Рибар од гевгелиското село Миравци се удавил вчера во водите на Вардар, соопшти МВР.

В.Ѓ.(56) паднал и потонал во Вардар додека со В.М. (19) исто така од Миравци, поставувале рибарски мрежи кај местото викано „Три тополи“.

Телото на рибарот било понајдено и извлечено од реката синоќа во 19:15 часот. Од страна на лекар од Итната медицинска помош Гевгелија била констатирана смрт. Увид на местото на несреќата извршила увидна екипа од Полициската станица Гевгелија. По наредба на Јавен обвинител, телото на починатиот е предадено на обдукција.


Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови - МИА
Вести

Собраниска седница за избор на заменици-министри во Владата

Скопје, 22 септември 2020 () – Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменици на министри во Владата на Република Северна Македонија. За заменик-министер во одбрана […]

Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата - МИА
Вести

Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата

Њујорк, 22 септември 2020 () – За време на специјалната сесија на ОН по повод 75-годишнината од постоењето на оваа организација светските лидери се согласија дека е потребна посилна соработка, особено во услови на глобални […]

Започна пленарната седница за избор на претседател на Собранието - МИА
Вести

Собранието ги изгласа измените на законите за основно и средно образование

Скопје, 21 септември 2020 () – Пратениците на денешната седница со 61 пратеник „за“, ниту еден „против“ и 28 „воздржани“, го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за основно образование и со 61 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*