Пожар на тревната површина и тераса на ул.„Караорман“ во БитолаИзгаснат шумски пожар кај тетовско Гајре - МИА

На 15.09.2020 околу 03.00 часот во СВР Битола било пријавено дека настанал пожар на тревната површина и тераса на ул.„Караорман“ во Битола, зад куќата сопственост на Ш.К., во која живее Ѓ.В.(35). Пожарот бил изгаснат од Ѓ.В. и негов роднина. Увид извршила екипа од СВР Битола. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.


Вести

Прв академски час на факултетите

– За новата генерација студенти, факултетите денеска традиционално ќе одржат прв академски час, кој поради пандемијата ќе се организира на отворено или онлајн. Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски новите бруцоши ќе […]

Вести

Почнува учебната година за учениците и студентите

– Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, […]

Вести

Неизвесно потврдувањето на одлуките за вонредна состојба во Собранието

– Останува неизвесно дали Собранието ќе ги потврди петте одлуки за прогласување на вонредна состојба што ги донесе претседателот на државата Стево Пендаровски поради пандемијата со КОВИД-19, откако вчера Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*