Полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Ф.М.(53)


Полицијата приведе 36 лица за непочитување на забраната за движење - МИА

На 29.05.2020 во 04.30 часот во с.Батинци,скопско, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Ф.М.(53) бидејќи, по издадена судска наредба, при извршен претрес во куќа во негова сопственост пронашле неколку ловни патрони непозната марка и калибар. По целосно докумнетирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.


Тестирањето на околу 800 штипски текстилни работници завршува утре - МИА
Вести

Регистрирани нови 147 случаи на КОВИД-19 и шест починати

Скопје, 4 јули 2020 () – Во изминатите 24 часа од направени 1296 тестирања регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19. Институтот за јавно здравје регистрира и 111 оздравени пациенти. Од КОВИД-19 во овој период […]

Партиите не отстапуваат од средби со граѓаните, но ветуваат почитување на мерките - МИА
Вести

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

– Предизборната кампања за предвремените парламентарни избори на 15 јули е на средина, а партиите ја вжештуваат дебатата за економијата, правната држава и корупцијата. Партиите своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на средби […]

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово - МИА
Вести

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово

Скопје, 4 јули 2020 () – Засега нема препорака од Комисијата за заразни болести ниту пак одлука за затворање на границите со Србија и со Косово, потврди вчера премиерот Оливер Спасовски и истакна дека во […]