Полициски службеници на СВР Тетово го привеле 44-годишниот З.С. од гостиварско ЧегранеНа 11.02.2020 околу 19.45 часот на ул.„Душко Поповиќ“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го привеле 44-годишниот З.С. од гостиварско Чегране, осуден на затворска казна за сторени кривични дела „грабнување“ и „тешка кражба“. Набргу потоа, З.С. бил спроведен во Казнено-поправната установа „Тетово“ за издржување на затворската казна.


Бизнис и економија

Цената на горивата останува иста

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво како минатата […]

Вести

Четири лица починаа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 тестови, а починаа четири лица,  соопшти Министерството за здравство. Во Скопје се потврдени 20 нови случаи, во Кочани – девет, во Струмица […]

Вести

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин

– Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот тим во Мешовитата комисијата за историски прашања  со Бугарија. Тој во интервју за […]