Оштетен буџетот на АД „ЕЛЕМ“ – Скопје


Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против И.Г.(56) од Дебар поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“. Во текот на мај 2019 кај Дебарското езеро, на местото викано „Шпилје“, на парцела сопственост на АД „ЕЛЕМ“ – Скопје, пријавениот изградил викенд-куќа, без одобрение за градба. Со ова пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 126.049 денари на штета на Буџетот на АД „ЕЛЕМ“ – Скопје.

Вести

Нова афера Полански: Французинка го обвинува за силување

Француската фотографка Валентин Моние уверува за парискиот дневен весник „Паризиен“ дека режисерот Роман Полански ја силувал во 1975 година. Неколку сведоци ја потврдуваат нејзината приказна, додека режисерот го отфрла делото, јави дописникот на МИА од […]

Вести

Поради замена на потрошен дел невалидни податоците за квалитетот на воздухот од станицата во Гази Баба

Податоците од мониторинг станицата за квалитет на амбиенталниот воздух во Гази Баба во текот на изминатите пет часа се невалидни поради замена на потрошен дел, информираат од Министерството за животна средина и просторно планирање. -Министерството […]

Вести

O2 Иницијатива: 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер, се излеале денес во ОХИС

☣️ 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер, се излеале денес во ОХИС. Од Институтот за хемија тврдат дека метил акрилат мономер кој истекол, бил токсичен. Со анализи надвор од земјава […]