Очи во очи со педофил: Сега ти ќе ме слушаш, погледни ме!


Храбрите американски гимнастичарки замолија да се соочат со педофил кој ги злоупотребувал додека бил доктор за репрезентацијата на САД, Лари Насар (54) на кого му се заканува доживотен затвор.

Судницата бр. 5 во Ингам Каунти, Мичиген, минатите денови е место на болни присеќавања на храбрите млади девојки на кои овој лекар – педофил им ги уништи животите.

Џордан Вебер (22) е четвртата членка на репрезентацијата по гимнастика на САД, кои во 2012 година на Летната олимпијада освоија злато, која го обвини за педофолија Лари Насар (54), тогаш лекар на репрезентацијата.“Имав само 14 години”

Им се придружи на девојките од тимот Јордин Али Рајсман, Габи Даглас и МекКили Марони, кои исто така го обвинија Насар дека ги злоупотребувал. Сите четири храбри девојки замолија да се соочат со Насар, што им беше дозволено од судијата.

– Мислев дека подготовките за Олимписките игри беа најтешката работа што некогаш сум ја направила. Но, всушност, најтешко беше да се сфати дека бев жртва на Лари Насар, имав само 14 години – се расплака Џордан Вебер.

“Работите се свртија, сите сме тука, не се плашиме”

На насилникот му се обрати и друга девојка од репрезентацијата, Али Раисман.


Кукавицата ја спушти главата

– Сега ќе ме слушнеш, Лари! Работите се свртеа, сите бевме таму, го кренавме гласот и не одиме никаде. Дојдов да се соочам со тебе Лари “, рече Рајсман, а нејзиниот насилник седел со наведната глава за целото време.

Тој немал храброст да гледа во девојката што ја злоупотребил кога имала 15 години.

– Повторно сум силна, веќе не сум жртва. Погледни ме, погледни нè! Оваа група девојки што ги злоупотребуваше сега имаат моќ, а ти си нула “, му рекла.

Лари Насар (54), во почетокот на декември беше осуден на 60 години затвор за поседување на материјали со порнографска содржина, и сега е на обвинителната клупа, под обвинение за сексуален напад.


Лари Насар, поранешен члекар на тимот по гимнастика на репрезентацијата на САД , кој се изјасни за виновен во ноември 2017 година за обвиненија за сексуален напад, седи во судницата во Лансинг, Мичиген |

Нему му се заканува доживотен затвор, земајќи во предвид дека има повеќе од сто обвинувања за сексуална злоупотреба од страна на млади девојки кои се поднесени против него.

Последната девојка која го тужи Насара е Симон Биле (20), една од најуспешните американски гимнастички на сите времиња, четирикратен олимписки победник.


Јас сум една од нив …

“Повеќето од вас ме знаат како млада, среќна жена, насмеана и полна со живот. Сепак, неодамна се почувствував повредена и се обидував да го замолчам гласот во главата, повтори таа. Не се плашам повеќе да ја раскажувам мојата приказна. И јас сум една од многуте луѓе кои сексуално ги злоупотребуваше Лари Насар “, рече младата американка.

Насар влезе во медицинскиот тим за гимнастика на САД во 1986 година, а стана медицински координатор десет години подоцна, и се одржа на таа позиција до 2015 година Паралелно од 1997 година работел во спортска клиника во Мичиген.

Неговите жртви имале помалку од 15 години, кога биле злоупотребени во периодот од 1998. до 2015. Неодамна Симон Билс, една од најуспешните гимнастичарка на светот призна дека била жртва на озлогласениот лекар.


Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Вести

Околу 300 војници и 150 полицајци ќе ги обезбедуваат здравствените објекти

– Околу 300 припадници на Армијата за време на прогласената кризна состојба ќе бидат ангажирани во поддршка на полицијата за обезбедување на објектите согласно потребите на Министерството за здравство. Припадниците на Армијата нема да бидат […]

Вести

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

– Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*