Kривична пријава против Д.Ј.(29) од Скопје


СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар на 14.01.2020 до Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе  кривична пријава против Д.Ј.(29) од Скопје, поради основи на сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Д.Ј. се сомничи дека во текот на овој месец од Република Албанија набавил поголема количина хашиш смола и хашиш масло, која планирал да ја продаде во Скопје и други градови во земјата. На 13.01.2020 околу 19 часот Д.Ј. бил лишен од слобода на магистралниот пат Гостивар – Кичево, бидејќи при преглед на неговото возило „фолксфаген голф“, со скопски регистарски ознаки,  биле пронајдени шишиња со масло од канабис. Судија на претходна постапка во Основниот суд Гостивар на 14.01.2020 на Д.Ј. му определил мерка притвор од 30 дена.


Вести

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

– До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела […]

Вести

Увид во Избирачкиот список од 26 февруари, кампањата стартува на 23 март

– Државната изборна комисија, според Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори, денеска од МВР треба да побара и да и биде доставен Избирачкиот список. Списокот, ДИК најдоцна десет дена од денот на распишување на […]

Вести

Снимки и нови нови материјални докази на „Рекет”

–  Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Рекет” во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски- Кичеец кој […]