Кривична пријава против Б.Б.(64) од Скопје


Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија до надлежното Основно јавно обвинителство – Скопје ќе поднесе кривична пријава против Б.Б.(64) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, казниво по член 396 од Кривичниот законик.

Денеска, по претходно добиени оперативни сознанија, а врз основа на судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во објект во село  Марино, скопско. При претресот биле пронајдени пиштол „Црвена застава“ калибар 7,65 со две рамки за него, 10 куршуми непозната марка и калибар, ловна пушка „Црвена застава“,пиштол М57 калибар 7,62 мм со една рамка, 18  куршуми непозната марка, 89 ловни патрони непозната марка, ловна пушка „Црвена застава“,пиштол непозната марка со калибар 9мм со една рамка за него и пушка непозната марка.

Пронајдените предмети биле одземени, а Б.Б. бил лишен од слобода  за понатамошна постапка.


Вести

Утре почнува Економскиот форум во Давос

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е […]

Вести

Гутереш за Либија: Да се реагира неодложно и одлучно

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот […]

Вести

Средба Ердоган – Путин во Берлин

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин, јави агенцијата Анадолија. Ердоган се обрати во делот на состанокот […]