Kривична пријава против А.С.(29) бидејќи користел лажни документи за да земе кредит


СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.С.(29) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама при добивање на кредит или друга погодност“. Во текот на 2018 во Македонско кредитно биро пријавената набавила лажни документи „Согласност за доставување на извештај од Македонско кредитно биро“, заведена во Министерство за транспорт и врски на 10.01.2018 и „Налог за задршка на плата заради наплата на побарување со административна забрана за корисник на кредит“, заведен во Министерство за транспорт и врски, при што ги употребила како вистинити во постапка за добивање на кредит од банка во Скопје и лажно прикажала дека е кредитоспособна, односно дека е вработена во Министерство за транспорт и врски на неопределено време.


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]