Казнети 230 возачи во Скопје – 42 за брзо возење, 36 за немање дозвола


– На територијата на Скопје вчера се изречени 230 казни, меѓу кои за возење без возачка дозвола 3617 за технички неисправни и нерегистрирани возила и 24 за користење мобилен телефон.Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, 42 санкции вчера се изречени и за непочитување на брзината на движење, седум за минување на црвено светло, 33 за непрописно паркирани возила и 11 санкции за неносење заштитна маска.

– Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, соопшти МВР.