К.З.(38) од Скопје се обидел да направи измама со возило

Надворешната канцеларија за криминалиситчки работи Кочани поднесе кривична против  К.З.(38) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,несовесно работење во службата”.

На 12.03.2016 година пријавената, како референт, издала согласност за регистрација на патничко возило ,,Ford DFW/Focus” и покрај тоа што податоците за сопственикот на наведеното возило, наведени во царинската декларација и податоците за сопственикот на наведеното возило наведени во потврдата издадена од Биро за метерологија Скопје не биле идентични.


Бизнис

Протест на технолошкиот вишок на „Еурокомпозит“- По две години ништо не е решено

Работниците прогласени за технолошки вишок кои се уште чекаат да им бидат исплатени отпремнините од прилепската компанија „Еурокомпозит“ денеска се собра на протест во центарот на Прилеп. Тие бараат одоговор за состојбите во фирмата и […]

Бизнис

Лани без објавување оглас склучени 596 договори во вредност од 33 милиони евра

Големи тендери, намалена конкуренција, склучени договори без објавување оглас, раст на бројот на поништени тендери, се дел од клучните наоди на мониторингот на јавните набавки спроведени во периодот јули-декември 2018 година. Во извештајот на Центарот […]

Вести

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет. Генерален секретар ќе биде Миле Бошњаковски, кој досега ја извршуваше функцијата портпарол на Владата, додека шеф на протокол ќе биде Билјана Мицевска. Одговорна за односи со […]