Изминатото деноноќие шест сообраќајки во Скопје, лесно повредени четири лица


– Вкупно шест сообраќајни незгоди се случиле изминатите 24 часа на територијата на Град Скопје. Во четири од нив е предизвикана само материјална штета, а во две се лесно повредени четири лица.

Според СВР Скопје, во текот на деноноќието со пајак се подигнати 54 возила поради непрописно паркирање, еден возач е исклучен од сообраќај зашто управувал со возило иако сé уште нема право на тоа, а тројца се санкционирани. Еден поминал на црвено, друг не дал првенство на минување на пешаци на обележан пешачи премин, а трет неправилно престигнувал.

Од преземените мерки кон пешаци, три се за поминување на црвено светло, а девет за минување улица вон пешачки премин.


Вести

Заев и Мицкоски во домашна изолација поради контакт со заболен од ковид – 19

Скоипје, 9 април 2020 () – Лидерите на двете најголеми политички партии Зоран Заев на СДСМ и Христијан Мицкоски на ВМРО-ДПМНЕ од денеска се во задолжителна домашна изолација, соопшти денеска на вонредна прес – конференција […]

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19 - МИА
Вести

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19

Скопје, 9 април 2020 () – Притвореник во затворот Скопје во Шуто Оризари, примен на 8 март оваа година, кој починал од срцев удар, без симптоми за коронавирус, посмортем му е потврден Ковид 19, соопшти […]