Гостиварската полиција го приведе 27-годишниот гостиварец О.Б.


На 07.11.2019 околу 00.10 часот, полициски службеници на Полициска станица Гостивар на ул.„Беличица“ во Гостивар го привеле 27-годишниот гостиварец О.Б., осуден на затворска казна за сторени повеќе кражби на гостиварското подрачје. О.Б. бил задржан во Полициската станица Гостивар и во текот на денот ќе биде спроведен во Казнено-поправната установа „Идризово“ во Скопје.

 

Бизнис

Протест и почеток на штрајк на вработените во прилепски „Еурокомпозит“

Шеесетината вработени во прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ повторно се собраа на протест пред фабриката, прекинувајќи ја работата и барајќи си ги своите права. Тие велат дека сѐ уште не ги зеле сите плати за повеќе […]

Вести

Уставните судии утре на колегиум ќе дискутираат за иницијативата по членот 353, став 5 од КЗ

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за утре закажал колегиум со судиите, на кој детално ќе дискутираат по иницијативата за членот 353, став 5 од Кривичниот законик, а која се однесува за злоупотреба на службената […]

Бизнис

Бензините поевтинуваат половина денар

Бензините поевтинуваат половина денар од ноќеска на полноќ, а кај  дизелот нема промена на цената, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на Еуросупер БС 95 ќе изнесува 68 денари за литар, Еуросупер […]