Доза здравје

Секојдневна навика што води кон неплодност кај жената

– Универзитетот на Аделаида од Австралија, со помош на доброволци, кои учествувале во експеримент, дојде до заклучок дека брзата храна го зголемува ризикот од неплодност и тешкотии при забременувањето кај жената. Според стручните лица, жената […]

Балкан

Во Србија регистрирани 11 заболени лица од западнонилска треска

Во Србија се регистрирани 11 случаи на заболени од западнонилска треска, од кои девет се потврдени, информираа од Институтот за јавно здравје на Србија „Др.Милан Јовановиќ Батут“. Според податоците на Институтот, од потврдените случаеви на […]

Вести

Се тестира нова вакцина против ХИВ

– Една етапа од клиничките испитувања на нова експериментална вакцина против ХИВ, е завршена. Тестовите ја потврдија безбедноста на лекот, како и неговото својство да го зајакнува имунитетот на заболениот, се вели во напис на […]

Вести

Истражување: Умерена конзумација на пиво го продолжува животот

– Според верувањата, пивото е најстариот алкохолно – освежителен напиток во човечката историја, а најновите истражувања на Универзитетот на Калифорнија говорат и дека едно пиво на ден позитивно влијае на крвта, циркулацијата, притисокот и нивото на холестерол. […]

Доза здравје

Здравиот начин на исхрана клучен во борбата со болестите

– Правилната исхрана е основа за добро здравје и колку таа е поразновидна толку повеќе придонесува за добра состојба на целиот организам. Таа може да биде превентива и лек за да се овозможи поквалитетен и подолг […]

Доза здравје

Повеќето луѓе неправилно ги мијат рацете

– Најново истражување во САД покажало дека 97 отсто од луѓето неправилно ги мијат рацете и тоа претставува проблем, кој може да предизвика ширење на бактериите на предмети, а потоа и на други лица. Според […]

Доза здравје

Сок што ги топи вишокот калории

Сок што ги топи вишокот калории – Повеќето жени сонуваат за нежно, витко, обликувано тело, но тешко се откажуваат од омилените слатки и солени гурмански задоволства. Трајното решение е здрава исхрана и редовно вежбање, но има […]

Доза здравје

Канаѓанец продавал вода од виршли како врвен еликсир за здравје

– Знаејќи дека луѓето се подготвени да издвојат поголема сума пари за нешто што би ги направило здрави, еден уметник од Ванкувер, Канада, почнал да продава вода во која се вареле виршли на уличен фестивал. […]

Доза здравје

Лекот за депресија веројатно лежи во протеинот кој ја предизвикува

– Депресијата, според податоците на Светската здравствена организација, опфаќа над 300 милиони луѓе восветот. Во најлошите случаи, таа состојба може да доведе и до самоубиство. Нормално е понекогаш да чувствуваме тага и да сме нерасположени поради […]

Доза здравје

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

– Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени напитоци и јадењето брза храна се стандарден начин за следење на Светското фудбалско првенство. Фудбалските навивачи ширум светот речиси цел месец деновите ќе ги минуваат пред малите екрани, […]