Македонија

Марк Цукенбер: Детектиравме многу лажни профили од Македонија

Деновиве изби скандал со Cambrige Analytica каде што се злоупотребени повеќе од 50 милиони профили. Марк Цукенберг даде свое 15 минутно интервју во однос на овој скандал каде изјави дека oва е сериозно загрозување на […]

Бизнис и економија

Самсунг и Дизни креираат магија со пиктографи за изменета реалност (AР емоџи) за Самсунг Галакси С9 и С9+

Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) и Дизни (Disney) ќе ги оживеат омилените Дизни ликови во форма на пиктографи за изменета реалност – “АР емоџи“ (AR emojis) за уредите Галакси С9 (Galaxy S9) и […]

Наука и технологија

Морнаричката верзија на F-35 стана оперативна

Најновиот и најсовремен авион на морнарицата на Америка F-35 стана оперативен. Овој авион се одликува со висок степен на невидливост, вертикално полетување и слетување и користи најсовремена технологија. Но, истиот овој авион се соочи со […]

Вести

Денес е официјалниот старт на продажбата на Самсунг Галакси С9 и С9+ во Македонија

Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес ги претстави новите Самсунг Галакси С9 (Samsung Galaxy S9) и С9+ (S9+) паметни телефони во Македонија. Новите паметни телефони на Самсунг пристигнуваат со низа новитети и подобрувања: неверојатна […]

Документарни филмови

Поморската моќ на НАТО (ВИДЕО)

Земјите на НАТО се едни од најбогатите земји во Светот. Нивните воени буџети се во милијарди евра. Тоа допринесува да имаат исклучително комплексни борбени системи. На следниот краток документарен филм може да видите како здружените […]

Наука и технологија

Еве како изгледа гаѓање со руски паметни гранати „Краснопољ”

Министерството за одбрана на Русија објави видеоснимка од вежби на Лушкиот полигон. Припадниците на артилериските сили на Западниот воен округ реализираа гаѓање со примена на модернизираните гранати „Краснопољ”. „Краснопољ“ е високопрецизен наведуван проектил со реактивен […]