Вести

Стотина загинати, десетици исчезнати по поплавите во Јапонија

– Поројните дождови и поплави кои ги зафатија западните делови на Јапонија однесоа стотина животи, а десетици лица се водат како исчезнати. Јапонските власти велат дека интензитетот на дождовите е намален денеска, што им овозможува […]

Вести

Почина Британката затруена со нервен отров кај Солсбери

– Дон Старџис (44), жената за која британските власти велат дека се затру од нервниот отров новичок, вчера починала во болница. Лекарите наведоа дека и нејзиниот партнер Чарлс Роули, кој исто така е хоспитализиран во […]

Балкан

Во Лондон се одржува петтиот самит на лидерите од Западен Балкан

– Петтиот самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес денеска се одржува во Лондон, а главни теми на дводневниот состанок ќе бидат унапредување на економската стабилност, безбедност и политичка соработка. Берлинскиот процес е […]

Вести

Криза во британската Влада поради Брегзит

– Дејвид Дејвис, британскиот министер задолжен да го води процесот на излегување од Европската унија, денеска поднесе оставка незадоволен од планот што Владата го договори во петокот. Дејвис упатил писмо до премиерката Тереза Меј во […]

Свет

Мотоциклист од Гостивар загина во сообраќајка во Албанија

Шеесетгодишен мотоциклист од Гостивар го загуби животот во соообраќајна несреќа во Албанија. Несреќата се случила на патниот правец Прењас – Либражд кај местото викано Мостот на Буштрица, во близина на граничниот премин Ќафасан на албанско-македонската […]

Промо

Повеќе од половина анкетирани Грци го оценуваат негативно Договорот од Преспа

Речиси 6 од 10 Грци или 58 проценти го оцениле договорот од Преспа како негативен, покажува новото истражување на јавното мислење во Грција. Триесет проценти од испитаниците на прашањето како го оценувате Договорот од Преспа одговориле […]

Вести

Италија ќе бара мигрантите спасени во Медитеранот да бидат префрлани во други земји од ЕУ

Властите во Рим денеска најавија дека ќе побараат од своите европски партнери во иднина да ги прифаќаат илегалните мигранти што ќе бидат спасени во водите на Средозменото Море јужно од бреговите на Италија. Досега по […]

Свет

Поранешниот бразилски претседател Лула да Силва ослободен од притвор

Сао Паоло, 8 јули 2018  – Бразилски суд денеска донесе одлука поранешниот претседател на Бразил, Луис Инасио Лула да Силва да биде ослободен од притвор до завршувањето на жалбената постапка по пресудата против него. Понизок […]

Свет

Спасени шест од 12-те деца заглавени во пештерата во Тајланд (ДПЛ)

Бангкок, 8 јули 2018  – Спасувачките екипи досега извлекоа четири од 12-те деца, кои заедно со нивниот тренер две недели се заглавени во една пештера во Тајланд, соопшти попладнево шефот на спасувачката операција, гувернерот на […]

Свет

Најмалку 81 загинат во поплавите и свлечиштата во Јапонија (ДПЛ)

Токио, 8 јули 2018  – Најмалку 81 лице загинаа, а над 50 се водат како исчезнати во поплавите и лизгањата на земјиштето предизвикани од невремето проследено со пороен дожд, што ги зафати западните и централните […]