Политика

Став: Николоски за бојкотот на Бујар Османи

По скандалот со бојкотот на Конференцијата посветена на Западен Балкан од страна на Бујар Османи се поставува сериозно прашањето кој и каква надворешна политика води? Дека нема координација одамна е јасно, кадрите на СДСМ и […]

Промо

Став: ГРАЃАНСКИ ВОДИЧ НИЗ  ЛАВИРИНТИТЕ  НА  НЕУСТАВНОСТА НА ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ 2018 (3 дел)

НЕУСТАВНОСТ БР 3: НЕМАЊЕ ПРАВЕН ОСНОВ ЗА ЗУЈ 2018 КАКО ПОСЕБЕН И СПЕЦИЈАЛЕН ЗАКОН ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ОД АСПЕКТ НА ПРАВНАТА СИСТЕМАТИКА ( И  ПО РАМКОВНИОТ ДОГОВОР И ПО УСТАВОТ) Во воведот на ЗУЈ […]

Политика

Став: Александар Ванчо Шехтански: Игранката со спомениците не е нималку наивна.

Игранката со спомениците не е нималку наивна. Петре Шилегов, со оглед да Коце Трајановски како поранешен градоначалник, никако не сакаше да постапи по моето решение од февруари 2016 од позиција на тогашен директор ,за уривање […]

Став

Арбен Таравари со отворено писмо до Премиерот Зоран Заев

Отворено писмо до г. Зоран Заев, Здраво Зоранe, посакувам моето писмо да те најде добро! Постојат две работи што сакам да ги нагласам уште на почетокот на моето писмо: Како прво, писмото е отворено бидејќи […]

Став

Милчин до Заев: Врати се дома и подели оставки пред да биде предоцна

Врати се дома, Заев. Те чека многу работа која не е помалку непријатна од преговорите за името. Поранешниот прв човек на фондацијата Отворено општество Владимир Милчин во молбено-заповеднички манир бара од премиерот Зоран Заев да […]

Политика

Став: Александар Николоски, во буџетот на Македонија за 2018 г има НУЛА денари за заштита и промоција на македонскиот јазик!

Во буџетот на Македонија за 2018 г има НУЛА денари за заштита и промоција на македонскиот јазик! Подолу е извадок од буџетските ставки на Министерството за култура. Иако Премиерот Заев на состанокот со претставниците на […]

Македонија

Став: Pavlos Vaskopulos Filipov за македонско-грчкото прашање

По повод дискусиите со пријатели и општата ситуација околу Македонското прашање и грција, еве на кратко што мислам… Грчката идеологија е ептен искомплексирана околу националните идентитети, почитување на соседните народи и општо разноликоста. Во суштина […]

Став

СТАВ: НАВРЕДА – Љупчо Палевски

#Брутализам за преваранти: Израел со Хамас, палестинска организација, полу воена, се убиваат со децениии. Ракети, оклопни возила, десетици иљадници мртви на двете страни. Ниту еднаш #Израел не побарал од Палестинците да го сменат своето име затоа што постои […]