Спорт

Ѓоковиќ преку Медведев до четвртфинале на Австралија Опен

Новак Ѓоковиќ имаше потреба од четири сета за да го скрши отпорот на Даниел Медведев и да се квалификува за четвртфиналето на Австралија опен. Србинот победи со 6:4, 6:7 (5), 6:2, 6:3 во последниот натпревар […]

Спорт

Вилијамс: Јас сум вистински борец и никогаш не се откажувам

Американската тенисерка Серена Вилијамс беше многу задоволна по победата над Симона Халеп (Романија) во осминафиналето на Австралија опен. – Тоа беше тежок и исцрпувачки меч. Дали останувам во спортот заради вакви натпревари? Јас само сакам […]

Спорт

Гркот Циципас го детронизираше Федерер на Австралија Опен

Грчкиот тениски талент, Стефанос Циципас го направи засега најголемото изненадување на Австралија Опен. Светскиот рекет број 3 кај мажите, Роџер Федерер беше поразен со 7:6, 6:7, 5:7, 6:7 од 20-годишниот Грк по речиси 4-часовна битка […]

Спорт

Шарапова елиминирана во Мелбурн

Поранешната број 1, Марија Шарапова беше елиминирана во осминафиналето на Отвореното првенство на Австралија. Русинката беше поразена по над двочасовна битка на теренот од локалната миленичка Ешли Барти со 6:4, 1:6, 4:6. Дваесет и две-годишната […]

Спорт

Надал лесно до четвртфиналето на Австралија Опен

Светскиот рекет број 2, Рафаел Надал по единаесетти пат се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен по убедливата победа со 6:0, 6:1, 7:6 (4) над Томаш Бердих за 2 часа и 5 минути игра. Тоа […]

Спорт

Федерер задржан на Австралија опен зашто не ја носел акредитацијата

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се најде во една непријатна ситуација на Австралија опен. Според „Ле Фигаро“, тој бил задржан од обезбедувањето во моментот кога се обидел да влезе во зоната на играчите. Швајцарецот не ја […]

Спорт

Мареј повторно на операција, нема да игра во Марсеј

Британскиот тенисер Енди Мареј го откажа учеството на турнирот во францускиот град Марсеј и најверојатно ќе биде подложен на нов оперативен зафат. Поранешниот прв светски рекет подолго време има проблеми со колкот. Тој испадна уште […]

Спорт

Јубилејна 250. победа за Надал на Грен слем турнирите

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал денеска го совлада Алекс де Минар од Австраилја и се пласира во третото коло на Австралија опен. За во моментов вториот светски рекет ова беше јубилејна 250-та победа на Грен слем […]

Спорт

АО 2019: Ѓоковиќ го надигра Цонга во повторувањена финалето од 2008 година

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ постигна нова чиста победа на овогодинешното издание на Австралија Опен, откако го победи Жо-Вилфред Цонга во три сета – 6-3, 7-5, 6-4. Во реприза на финалето од 2008, кога […]

Спорт

Притворени двајца француски тенисери поради сомневање дека местеле натпревари

Двајца француски тенисери се притворени, како дел од истрагата околу сомневањата за местење натпревари, јави дописникот на МИА. Според денешното издание на спортскиот весник „Л’Екип“, станува збор за  двајца млади француски тенисери, Жул Окала и Мик Лескур, кои играат на турнирите на […]