Надал: Не би играл на УС Опен - МИА
Спорт

Надал: Не би играл на УС Опен

Њујорк, 4 јуни 2020 () – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека нема да игра ако тој во овој момент треба да одлучи за неговото учество на УС Опен во Њујорк. Надал тренира во Шпанија, […]

Надал ги откри условите под кои ќе игра во Ролан Гарос - МИА
Спорт

Надал ги откри условите под кои ќе игра во Ролан Гарос

Париз, 1 јуни 2020 () – Вториот на светската ранг-листа – Рафаел Надал го сподели своето мислење за моменталната состојба во спортот. Тој ги откри условите под кои ќе учествува во Ролан Гарос, додавајќи дека […]

Спорт

Надал за мечевите без гледачи: Не ми се допаѓа, ништо не може да ја замени енергијата што ја создава публиката

Мадрид, 1 јуни 2020 () – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се произнесе за условите под кои ќе се игра Грен слемот „Ролан Гарос“ оваа есен. – Денес мора да преземеме мерки на претпазливост и да […]

Плишкова: Не ми се допаѓаат мажите кои се жалат на истите награда кај жените - МИА
Спорт

Плишкова: Не ми се допаѓаат мажите кои се жалат на истите награда кај жените

Прага, 31 мај 2020 () – Чешката тенисерка Каролина Плишкова го сподели своето мислење за распределбата на паричните награди меѓу мажите и жените. – Не ми се допаѓаат мажите кои се жалат дека ќе добиваме […]

Ѓоковиќ доби признание за промоција на интересите на Србија во светот - МИА
Спорт

Ѓоковиќ доби признание за промоција на интересите на Србија во светот

Белград, 29 мај 2020 () – Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, одбележувајќи го Денот на дипломатијата, му врачи на тенисерот Новак Ѓоковиќ признание за исклучителен личен ангажман и придонес во унапредувањето на […]

Ѓоковиќ е уверен дека ќе ги подобри рекордите на Федерер - МИА
Спорт

Федерер ја призна доминацијата на Ѓоковиќ во последните години

Лондон, 26 мај 2020 () – Дваесеткратниот победник на Грен слем турнирите, Роџер Федерер изјави дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер во последните години. – Последните години се ера на Ѓоковиќ. Освен „Ролан Гарос“, затоа […]

Уапсен грузискиот тенисер Басилашвили - МИА
Спорт

Уапсен грузискиот тенисер Басилашвили

Тбилиси, 24 мај 2020 () – Грузискиот тенисер Николоз Басилашвили беше ослободен со кауција од судот за 100.000 грузиски лири (над 31.000 американски долари). 27-тиот на светската АТП листа беше уапсен пред неколку дена и […]