Спорт

Роналдо се изедначи со Меси по број на нереализирани пенали

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо не успеа да реализира пенал синоќа на натпреварот од 20. коло на Италијанскиот шампионат против Киево (3: 0). Ова за Португалецот беше 25. неуспешен обид од белата точка. Воедно, Роанлдо […]

Ракомет

Червар: Ова е кражба, цел свет можеше да го види тоа

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација Лино Червар вината за поразот од Германија по кој неговиот тим ги загуби шансите за полуфинале на Мундијалот, ја префрли на данските судии Гјединг и Хансен. – Ова е кражба […]

Спорт

Јувентус повторно на плус девет во однос на Наполи

Актуелниот италијански фудбалски шампион Јувентус синоќа на домашен терен го победи Киево со 3:0 и ја врати предноста на девет бода во однос на второпласираниот на табелата Наполи. Головите за „Бјанко-нерите“ ги постигнаа Коста, Чан […]

Ракомет

СП 2019: Шпанија подобра од Бразил, Норвешка го доби скандинавското дерби

Шпанската ракометна репрезентација оствари победа над Бразил со 36-24 (19-13) во натпревар од втората фаза од Светското првенство во Германија и Данска. Шпанија одигра одличен дуел во Келн и од почетокот до крајот ја имаше […]

Спорт

Нејмар: Би умрел за Тухел!

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар се изрази доста позитивно за својот тренер во ПСЖ, Томас Тухел и дури изрази подготвеност да „умре за него“. – Односите ни се пријателски, но исто така има огромен взаемен […]

Спорт

Боатенг потврдил: Одам во Барса

Кевин Принс Боатенг го потврдил трансферот во Барселона. Интернационалецот од Гана оди на изнајмување и треба да пристигне во Шпанија подоцна денес и од утре веќе да биде играч на Барса. Боатенг веќе се збогувал […]

Спорт

Лампард и Ешли Кол повторно заедно во ист тим

Поранешниот англиски репрезентативец Ешли Кол ќе го финализира трансферот во Дерби Каунти до средината на неделата, објави „Скај Спортс“. Се очекува тој да потпише шестмесечен договор со „овните“, каде ќе заигра за својот поранешен соиграч […]

Спорт

Ибрахимовиќ го поддржа Погба во спорот со Мурињо

За време на својот престој во Манчестер Јунајтед, Златан Ибрахимовиќ стана близок со најскапиот играч во историјата на „црвените ѓаволи“, Пол Погба. Францускиот играч од средниот ред даваше одлични асистенции, а Швеѓанецот лесно ги претвореше […]

Спорт

Арсенал започна преговори со Реал за Хамес

Официјалните лица на Арсенал го контактирале Реал Мадрид за можноста „топџиите“ да го ангажираат Хамес Родригез, вели „Индепендент“. Колумбиецот во моментов игра како отстапен во Баерн Минхен, но германскиот клуб најверојатно нема да ја искористи […]

Спорт

Ѓоковиќ преку Медведев до четвртфинале на Австралија Опен

Новак Ѓоковиќ имаше потреба од четири сета за да го скрши отпорот на Даниел Медведев и да се квалификува за четвртфиналето на Австралија опен. Србинот победи со 6:4, 6:7 (5), 6:2, 6:3 во последниот натпревар […]