Ракомет

Македонија убедливо ја совлада Швајцарија на ЕХФ шампионатот во Скопје

– Машката младинска репрезентација на Македонија убедливо ја совлада Швајцарија со 30:24 на ЕХФ шампионатот за ракометари до 20 години што се одржува во Скопје. Избраниците на селекторот Данило Брестовац уште од почетокот на натпреварот […]

Ракомет

Ракометарите на Вардар ги почнаа подготовките за новата сезона

– Ракометниот клуб Вардар ги почна подготовките за новата сезона, а на прозивката на тренерот Роберто Гарсија Парондо и неговиот помошник Дејан Периќ се јавија 16 ракометари. Само Иван Чупиќ беше отсутен поради приватни причини. […]

Ракомет

Милосављев е нов голман на РК Вардар

– Репрезентативецот на Србија, Дејан Милосављев е нов член на РК Вардар, со кого потпиша договор во наредните три сезони, соопштија од тимот. Милосављев беше дел од репрезентацијата на Србија на ЕП во Хрватска, иако […]

Ракомет

Македонија одигра реми со Италија на ЕХФ шампионатот во Скопје

– Машката младинска репрезентација одигра нерешено 27:27 против Италија на ЕХФ шампионатот за ракометари до 20 години што се одржува во Скопје. Првите 20-тина минути од натпреварот се играше гол за гол, а избраниците на […]

Ракомет

Селекторот Брестовац задоволен од играта на македонските ракометари

– Селекторот на машката младинска ракометна репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, по натпреварот со Велика Британија изјави дека е задоволен од прикажаното и најави уште поквалитетна игра на неговите ракометари во следните натпревари. Македонските ракометари […]

Ракомет

Македонските ракометари со убедлива победа над Велика Британија го почнаа ЕХФ шампионатот

– Машката младинска репрезентација убедливо ги совлада ракометарите на Велика Британија со 32:15 и со победа го почна ЕХФ шампионатот за ракометари до 20 години што ќе се игра од денеска до 29 јули во […]

Ракомет

ЖРК Металург со тежок противник во ЕХФ Купот

ЖРК Металург го доби својот противник во првото квалификациско коло од ЕХФ Купот. Вицешампионките на Македонија ќе имаат тежок предизвик против француски тим Иси Париз. Противникот на нашите ракометарки има големо искуство во настапите во […]

Ракомет

Киселев во Вардар во следните две години

 – Рускиот репрезентативец, Димитри Киселев (23) во следниве две сезони ќе го носи дресот на Вардар, соопштија денеска од клубот. Киселев доаѓа од Санкт Петербург. Русинот потпишал договор до јуни 2020 година и е третиот […]

Ракомет

Темелковски повеќе не е тренер на Еурофарм

Поранешниот селектор на ракометната репрезентација на Македонија, Илија Темелковски кој во минатата сезона со успех ја водеше првата екипа на Еурофарм Работник нема да го води тимот во новата сезона. Ракометниот стручњак е назначен за […]

Ракомет

Македонските ракометари во Скопје ќе тренираат до почетокот на ЕП

– Македонската ракометна репрезентација со две победи над Црна Гора ја заврши втората фаза од подготовките на Маврово и утре продолжува во Скопје каде ќе тренираат до почетокот на ЕХФ Шампионатот. ЕП од 20 до […]