Ракомет

Пет од пет за Македонија на ЕХФ шампионатот

– Македонската ракометна репрезентација со максимални пет победи ја заврши групната фаза на Европското првенство за играчи до 18 години што се одржува во Грузија. „Црвено-жолтите“ попладнево ја совладаа Естонија со 26:22 за потврда на […]

Ракомет

Возбудливи натпревари на првиот ден од Струшкиот ракометен турнир

– Екипите на романската Констанца  и шведскиот претставник во ЕХФ купот Алингсас синоќа одиграа нерешено 21:21 (13:12) на 46. Меѓународен ракометен турнир во Струга. Романската екипа Констанца предводена од поранешниот македонски селектор Ѕвонко Шундоски и […]

Ракомет

Македонското дерби уште на стартот во СЕХА лигата

– СЕХА-лигата ги одреди датумите за сите натпревари во сезона 2018/19. Уште во првото коло ќе се случи македонското дерби меѓу Металург и Вардар. Оваа сезона во регионалното ракометно натпреварување ќе играат 10 екипи, дебитант […]

Ракомет

Стеауа прв пат во СЕХА

– Во новата сезона во регионалната ракометна СЕХА лига за првпат ќе има екипа од Романија. Тоа е тимот на поранешниот европски шампион, Стеауа од Букурешт со што лигата останува со десет екипи. Натпреварувањето во […]

Ракомет

Каковски потпиша нов тригодишен договор за Еурофарм Работник

Кадетскиот репрезентативец на Македонија и еден од најперспективните ракометари на Еурофарм Работник, Бобан Каковски ќе остане во клубот до 2021 година. – Каковски потпиша нов тригодишен договор и ќе продолжи да се развива во битолскиот […]

Ракомет

Македонија ја победи Швајцарија за прво место во групата на ЕХФ шампионатот

– Македонската ракометна репрезентација ја победи попладнево ја победи Швајцарија со 32:31 и го освои првото место во А-групата на ЕХФ шампионатот во Грузија за играчи до 18 години. Мартин Серафимов со 10 голови беше […]

Ракомет

Костески со гол во последната секунда за многу веројатно полуфинале за Македонија на ЕХФ Шампионатот

– Македонија забележа победа над Фарски Острови во третото коло на ЕХФ шампионатот за играчи до 18 години што се одржува во Грузија. Мечот изобилуваше со резултатски пресврти за на крај со голот на Ненад […]

Ракомет

Нант на Лазаров трета година по ред го освои „Шпаркасен Купот“

– Екипата на Нант за која настапува капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров го освои првиот трофеј во новата сезона, откако трета година по ред триумфира на „Шпаркасен Купот” во Штутгарт. По вчерапните победи над […]

Ракомет

Вардарци го освоија четвртото место на турнирот во Германија

– Ракометарите на Вардар го освоија четвртото место на турнирот во Германија, откако попладнево во последниот меч против Лајпциг загуби со 27:26. Најефикасен кај „црвено-црните“ беше Тимур Дибиров со осум погодоци. Од три одиграни натпревари, […]

Ракомет

Вардар ќе игра за трето место против Лајпциг

– На турнирот во Германија што е прва контрола за ракометарите на Вардар по завршување на висинските подготовки, „црвено-црните“ денес ќе играат против Лајпциг во дуел за 3.место. Средбата е закажана за 13:15 часот. Вардар […]