Спорт

Матеус: Бразил фаворит за трофејот, Кејн за најдобар голгетер

Легендарниот германски фудбалер Лотар Матеус, за прв фаворит за трофејот на фудбалскиот Мундијал во Русија го смета Бразил. – Имаат одлични играчи. Овој тим го следам внимателно две години. Бразилците имаат и одличен тренер кој […]

Вести

Дејан Георгиевски освои сребро во Тарагона

Македонскиот натпреварувачот во таеквондо, Дејан Гeоргиевски, освои сребрен медал на Медитеранските игри во Тарагона, Шпанија. Георгиевски, кој настапува во категоријата над 80 килограми, во финалето беше поразен од Шпанецот Даниел Рос Гомез со 9:24. За […]

Спорт

СП 2018: Далиќ: Не смееме да бидеме задоволни со постигнатото

Хрватскиот селектор Златко Далиќ по сигурниот пласман на неговата репрезентација во осминафиналето се осврна на досегашниот тек на Светското првенство, но и на следниот предизвик – натпреварот против Данска. Далиќ нагласи дека е задоволен од […]

Спорт

СП 2018: Колумбија и жолтите картони го елиминираа Сенегал

Колумбија го совлада Сенегал со минимални 1:0 во натпревар од групата Х на Светското првенство во Русија. Јери Мина во 74-та минута со единствениот гол на натпреварот и донесе победа на Колумбија од 1:0. Со […]

Спорт

Ѓорческа елиминирана во осминафиналето на турнирот во Бостад

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, го заврши настапот на турнирот во шведскиот град Бостад. Ѓорческа во осминафиналето претрпе пораз од американската тенисерка Ели Кик со 0:2 во сетови. Македонската тенисерка на овој турнир се пријави […]

Спорт

СП 2018: Хотелскиот душек виновен за проблемите на Марсело

Лекарот на бразилската репрезентација изјави дека душекот на креветот во хотелот е најверојатно причина за проблемите со грбот на фудбалерот Марсело Виеира да Силва Жуниор познат како Марсело. Бразилскиот фудбалер мораше да го напушти натпреварот […]

Кошарка

Македонските кошаркари гостуваат во Швајцарија по потврда на првото место во групата

– Македонската кошаркарска репрезентација вечерва гостува во Фрибург каде против Швајцарија ќе го одигра последниот дуел од претквалификациите за Евробаскет 2021. Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков досега во групата имаат максимални три победи и посакуваат со […]

Спорт

Дешам останува на чело на Франција до 2020 година

– Претседателот на Француската фудбалска федерација Ноел Ле Грат изјави дека Дидие Дешам ќе остане на селекторското место до 2020 година. – Не гледам причина за загриженост околу француската репрезентацијата на Мундијалот во Русија. Со Данска […]

Спорт

Интер ќе и нанесе втор удар на Рома

– Интер е подготвен да привлече уште еден играч на Рома во тековниот трансфер период. По официјалното претставување на Раџа Наинголан во дресот на „неро-азурите“, сега и Алесандро Флоренци може да го смени Рим со Милано. […]

Спорт

СП 2018: Марадона скапо ќе го чинат испадите на трибините

– Светската фудбалска федерација (ФИФА) најверојатно ќе му го укине статусот амбасадор на фудбалот на Армандо Диего Марадона, поради се почестите ексцеси кои ги прави за време на натпреварите. Како што објавија светските медиуми, Марадона од […]