Македонски спортски успеси

Честитки за сребрениот медал на таеквондистот Дејан Георгиевски

Успешниот настап и освоениот сребрен медал на таеквондистот Дејан Георгиевски на Летните олимписки игри во Токио на Фејсбук му го честиташе претседателот Стево Пендаровски. – Сребрениот вреден како злато. Дејан, ти си нашиот олимписки херој. […]

Македонски спортски успеси

Костовски: Олимпиското сребро на Георгиевски историски успех

Дарко Костовски, тренерот на македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски, му го честиташе на својот ученик освоениот сребрен медал на Игрите во Токио, оценувајќи го како најголем спортски успех од независноста на македонската држава. – Го имаме најголемиот историски успех […]

Македонија

Георгиевски освои сребрен медал во Токио

– Македонскиот таеквондистот Дејан Георгиевски го освои второто место и сребрениот медал на Олимпијадата во Токио. Тој попладнево во финалето во категоријата +80 килограми, загуби од Русинот Владислав Ларин со 15:9. Рускиот натпреварувач подобро го отвори […]

Македонија

Георгиевски обезбеди медал на Олимпијадата во Токио

– Македонскиот таеквондистот Дејан Георгиевски се пласира во финалето на Олимпијадата во Токио. Тој претпладнево го победи Кјо Дон Ин од Кореја со 12:6 во полуфиналето во категоријата +80 килограми. За прв пат на турнирот во […]

Македонски спортски успеси

Георгиевски: Македонското знаме за мене е светост, одам да победам

Борба за највисок пласман најави таеквондистот Дејан Георгиевски, кој утре наутро ќе биде четвртиот македонски претставник со настап на Олимписките игри во Токио. Прв противник на Георгиевски ќе биде актуелниот светски првак Рафаел Алба од […]

Македонски спортски успеси

Македонскиот стрелец Борјан Бранковски со највисок пласман за Македонија на Олимписки игри од нејзиното осамостојување

“Почитувани љубители на спортското стрелаштво На натпреварот во кој учествуваа најквалитетните натпреварувачи одбрани од целиот свет најмладиот помеѓу нив Borjan Brankovski за прв пат на Олимписките игри во дисциплината воздушен пиштол 60 се бореше рамо […]

Македонски спортски успеси

Првите македонски спортисти пристигнаа во Олимпиското село во Токио

Првата група македонски спортисти пристигна во Токио и веќе се сместени во Олимпиското село во јапонската престолнина, која од 23 јули до 8 август ќе биде домаќин на најголемата светска спортска манифестација. Македонската олимписка експедиција за Игрите […]

Македонски спортски успеси

Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје

– Македонската репрезентација составена од ракометарки до 19 години синоќа забележа убедлив триумф над Косово со 33:16. Најефикасна во победничкиот состав беше Андреа Седлоска со осум погодоци. И покрај убедливата победа, „црвено-жолтите“ не изборија пласман во […]

Македонски спортски успеси

Македонските пинг-понгари се подготвуваат за европското првенство во Загреб

– Македонските репрезентации во пинг-понг по настапот на европското првенство во Полска и балканското првенство во Бугарија го продолжуваат континуитетот на учество на меѓународните натпревари. Јуниорската и кадетскатата репрезентација ќе учествуваат на европското првенство во […]

Македонски спортски успеси

Промоција на македонските спортисти кои ќе настапат на Олимпијадата во Токио

– Во просториите на Македонскиот олимписки комитет денес беа претставени осумте македонски спортисти кои ќе учествуваат на Олимписки игри во Токио. Македонската експедиција со репрезентативци во Јапонија ќе ја сочинуваат: Блажевска Еминова Миа – пливање 100 […]