Каратистката Топалоска освои бронзен медал на Светскиот куп во детска категорија

Македонската каратистка Мариастела Топалоска се закити со бронзен медал во џиу ипон кумите на Светскиот куп за деца на возраст од 10 до 11 години, чиј домаќин беше полскиот град Лублин. Забележителен настап имаа и останатите петмина македонски претставници, а најблиску до резултатот на Топалоска беше Камелија Недев, која во дисциплината кати за деца го освои четвртото место. Недев во …

Continue Reading

Коњичката федерација ги прогласи најдобрите по завршувањето на сезоната

Коњичката федерација на Република Северна Македонија го објави Генералниот пласман по завршување на натпреварите во Државното првенство, Купот на РСМ во прескокнување пречки и Државното првенство во дресурно јавање. Во Државното првенство во прескокнување пречки по одржаните шест кола по категории и класи пласманот е следен: Категорија Сениори: 1-место Љупка Аврамовиќ од КК.Бравадос 2-место Дарио Гроздановски од КК.Анималс 3-место Самир …

Continue Reading

Наковска-Бикова освои злато на Светското првенство во стрелаштво за спортисти со инвалидитет

Македонската параолимпијка Оливера Наковска-Бикова оствари фантастичен настап на Светското првенство во стрелаштво за спортисти со инвалидитет во Ал Аин и го освои златниот медал во дисциплината пиштол – слободен избор 25 метри. Наковска Бикова во квалификациите на Светското првенство, што се одржува во Обединетите Арапски Емирати, со испукани 538 кругови го постигна најдобриот резултат во својата кариера и како второрангирана се пласираше во финалето. Предводена од …

Continue Reading

Поранешен главен инженер на Ред Бул: Верстапен е слаб во техничките работи, Фетел е посестран возач

Гијом Рокелин го сподели своето мислење за силните и слабите страни на Макс Верстапен. Рокелин служеше како главен инженер во Формула 1 тимот Ред Бул од 2015 до 2022 година. По Австралиското ГП тој се пресели да работи со младинската програма на тимот. Гијом го спореди појавувањето во Ред Бул во 2009 година на Себастијан Фетел, кој сега вози за …

Continue Reading

Зегин Берово лидер по првиот дел од сезоната во женската пингпонгарска лига

Есенскиот дел на натпревари од сезона 2022/23 во женската сениорска лига во пинг-понг заврши викендов по одигрување и на последните натпревари. Екипата на ППК Зегин Берово е на првото место на табелата со седум бодови и биланс четири победи и само еден изгубен меч. Исто така со седум бодов и на второто и третото место се ППК Крива Паланка и …

Continue Reading

Две финалиња за македонските каратисти на СП во Коња

На третиот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржува во Коња, Турција, македонските репрезентативци во категориите У21 кумите -84 кг на Витомир Трајковски и +84 кг на Стефан Стојановиќ успеаа да се изборат за финале на најелитното младинско карате првенство во светот. Витомир Трајковски во првиот круг го елиминираше натпреварувачот од Индија со …

Continue Reading

Злато за Георгиевски на Г2 турнирот во Тирана

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски освои златен медал на Г2 турнирот „Албанија опен“. Георгиевски до златото дојде со две убедливи победи, во финалето го демолираше олимпиецот и медалист од Светското првенство Иван Трајковиќ од Словенија. Покрај Георгиевски, медал во Тирана освои уште еден Македонец. Филип Додевски со две ефективни победи и исклучително тесен пораз во финалето од Сулејманов од Азербејџан дојде …

Continue Reading

За едно деноноќие Марко Пејчиноски преплива 64 километри во Охридското Езеро

За едно деноноќие шеснаесетгодишниот Марко Пејчиноски исплива 64 километри во Охридското Езеро на релација Охрид – Струга – Свети Наум – Охрид. Пејчиноски кој вчера појде од охридското пристаниште, денеска го заврши својот подвиг за време од 21 часа и 42 минути. Официјалните набљудувачи го верификуваа резултатите и ги евидентираа сите параметри со цел тие да бидат испратени до соодветната светска …

Continue Reading