СП КАТАР 2022

СП2022: Јапонците го одушевија светот со хигиената

– Сликите од соблекувалната и трибините кои Јапонците ги оставија во беспрекорна состојба, како што тоа го правеа и пред четири години во Русија, предизвикуваат восхит на социјалните мрежи и на ова Светско првенство во Катар, пишува францускиот […]

СП КАТАР 2022

СП2022: Бразил без Нејмар и Данило против Швајцарија

– Бразил во натпреварот против Швајцарија во рамки на второто коло во групата Г на Светското првенство 2022 ќе биде без услугите на Нејмар и Данило поради повреди, соопшти лекарскиот тим на Кариоките. Докторот Родриго Ласмар […]

СП КАТАР 2022

СП2022: Букари – Не е вистина дека го провоцирав Роналдо

– Забележав дека мојата прослава на голот предизвика многу коментари кои тврдеа дека не сум го почитувал Кристијано Роналдо, што не е точно, изјави фудбалерот на Гана, Осман Букари. Португалија ја совлада Гана со 3-2 […]

СП КАТАР 2022

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

– Аргентинците и Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) на маргините на Светското првенство во Катар ја одбележаа двегодишнината од смртта на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона. Неколку илјади аргентински навивачи се собраа во петокот вечер на еден од плоштадите […]

СП КАТАР 2022

Англија и САД одиграа нерешено без голови на Светското првенство

– Репрезентациите на Англија и САД одиграа нерешено во натпреварот од второто коло од групата Б на Светското првенство 2022 година. Средбата на стадионот „Ал-Бајт“ во Ал Хор заврши со резултат 0:0. Во текот на целиот […]

СП КАТАР 2022

СП 2022: Холандија и Еквадор одиграа нерешено

– Холандија и Еквадор одиграа нерешено во натпреварот од второто коло од групата А на Светското првенство во 2022 година. Средбата на стадионот „Калифа“ заврши со резултат 1:1. Резултатот го отвори холандскиот напаѓач Коди Гакпо во […]

СП КАТАР 2022

Бејл за поразот од Иран: Многу ни е тешко, ќе се бориме до крај

– Најдобриот фудбалер на Велс, Герет Бејл е разочаран по денешниот пораз од Иран (0:2) во натпреварот од второто коло од групата Б на Светското првенство. – Нема друга опција освен да кажеме дека жалиме за […]

СП КАТАР 2022

Катар уште вечера може да ги загуби шансите за плејоф

– Репрезентацијата на Катар денес загуби од Сенегал во второто коло на Светското првенството кое се одржува во нивната земја. Сенегал победи со 3:1 и ги остави домаќините само со теоретски шанси за поминување на групата. […]

СП КАТАР 2022

СП 2022: Прва победа на Иран

Во првиот натпревар од шестиот ден на Светското фудбалско првенство 2022, репрезентацијата на Иран го победи Велс со 2:0. Стрелци на головите беа Чесми и Резаин во судиското надополнување. Со овој натпревар започна второто коло […]

СП КАТАР 2022

Винисиус задоволен од дебито во бразилската репрезентација на СП

Бразилскиот напаѓач Винисиус Жуниор е среќе поради победата над Србија (2:0) во натпреварот од првото коло од групата Г на Светското првенство во Катар. – Многу задоволни од нашето деби. Дваесет и дев години го […]