EURO 2020

Руни: Англија е фаворит

– Поранешниот англиски репрезентативец Вејн Руни оцени во колумна за лондонскиот весник „Сандеј Тајмс“ дека неговите сонародници се фаворити против Италија во вечерашното финале на ЕУРО2020. Руни, кој во кариерата одигра 125 натпревари во англискиот дрес, истакна дека […]

EURO 2020

Финале на ЕУРО2020, Англија – Италија вечерва на „Вембли“

– Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва […]

EURO 2020

Манчини: Финалето може да го добиете само ако излезете на терен за да се забавувате

– Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација, Роберто Манчини, ги искажа своите очекувања за финалниот натпревар на ЕВРО 2020 против Англија. – Ние работевме за ова многу години и сега сме многу среќни. Можам само да им […]

EURO 2020

За прв пат во историјата на Вимблдон, жена ќе го суди машкото финалето

Последниот натпревар на Грен слемот во Лондон во сингл за мажи, ќе го суди жена за прв пат во историјата, објави на Твитер новинарот Михал Самулски. Финалниот меч на Вимблдон 2021 е доделен на судијката […]

EURO 2020

Рој летачки мравки може да се појави на „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020

– Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот телевизиски канал, ројот на инсекти е снимен на […]

EURO 2020

Англија казнета со 30 илјади евра за однесувањето на навивачите на мечот со Данска

– УЕФА донесе одлука по дисциплинска постапка иницирана против Англија по инцидентите во полуфиналниот натпревар на ЕВРО 2020 против Данска, информира веб-страницата на организацијата. За време на изведување на пеналот на Хари Кејн, кон голманот на […]

EURO 2020

Бонучи: Пред три години, финалето на ЕП за Италија се чинеше како утопија

– Дефанзивецот на Италија, Леонардо Бонучи, проговори пред финалето на Евро 2020 против Англија. -Пред три години, нашиот пласман во финалето се чинеше како утопија, но дополнителната година искуство поради пандемијата, ни помогна. Имањето многу талент […]

EURO 2020

Кјелини: Ќе биде неверојатно тешко против Кејн, секогаш ми се допаѓала неговата игра

– Дефанзивецот на Италија, Џорџо Кјелини, го сподели своето мислење за играта на напаѓачот Хари Кејн пред финалето на Евро 2020 против Англија. – Ќе биде тешко, неверојатно тешко. Отсекогаш ми се допаѓала неговата игра. Се […]

EURO 2020

Мартинез остана селектор на Белгија

– Белгискиот селектор Роберто Мартинез изјави денеска оти останува на должноста и покрај елиминацијата на Белгија во четвртфиналето на ЕУРО2020, додавајќи оти ќе се обиде идната година да ја освои светската титула. – Останувам селектор. Кога ќе почувствувам дека веќе немам […]

EURO 2020

Британската Влада побара Италијанците да не доаѓаат на финалето во Лондон

– Британскиот министер за сообраќај Грант Шапс апелираше денеска до навивачите на италијанската фудбалска репрезентација да не доаѓаат во Лондон за финалето на ЕУРО2020. Англија ќе игра в недела против Италија во финалето на стадионот […]