EURO 2020

Ѕјуба и Белоти лидери во офсајд на ЕВРО 2020

– Напаѓачот на руската репрезентација Артем Ѕјуба и италијанскиот напаѓач Андреа Белоти станаа лидери на ЕВРО 2020 по бројот на офсајди. Двајцата играчи по седум пати се нашле во недозволена позиција. Белоти учествуваше на шест натпревари […]

EURO 2020

По финалето на ЕВРО 2020, повредени 19 полицајци по судирот со навивачи, уапсени 49 лица

– По поразот на Англија од Италија (1:1, 2:3 на пенали) синоќа во финалето на Европското фудбалско првенство, во Лондон, започнаа судири меѓу органите на редот и дел од навивачите. Епилогот од немирите е 19 повредени […]

EURO 2020

Саутгејт: Изборот на изведувачите на пенали е мој, одговорноста е моја

– Селекторот на Англија, Герет Саутгејт, ја презеде одговорноста за поразот на пенали во финалето на Европското фудбалско првенство. Англија синоќа во Лондон загуби од Италија на пенали со 3:2, откако натпреварот со двете продолженија заврши […]

EURO 2020

Донарума прогласен за најдобар играч на ЕВРО 2020

– Голманот на Италија, Џанлуиџи Донарума е прогласен за најдобар играч на ЕВРО 2020. Наградата на 22-годишникот му ја врачи претседателот на Европската фудбалска асоцијација, Александар Чеферин. На последниот натпревар против Англија, Донарума ги одбрани двата […]

EURO 2020

Манчини: Жал ми е за Англија, тие имаа и прекрасен турнир

– Селекторот на италијанската репрезентација, Роберто Манчини, по победата во финалето на ЕВРО 2020, го истакна силниот настап на Британците на турнирот. – Невозможно беше да се замисли дека сето ова е можно во одредени моменти. […]

EURO 2020

Италија на пенали ја совлада Англија за втора европска титула

– Италија е нов европски првак во фудбал совладувајќи ја вечерва во Лондон репрезентацијата на Англија со 3:2 на пенали, откако финалето пред 60.000 гледачи на „Вембли“ по 120 минути игра заврши 1:1. Англија дојде во водство со […]

EURO 2020

УЕФА размислува за ЕУРО со 32 репрезентации

Задоволна од успешната организација на годинешното ЕУРО2020, Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ја разгледува можноста за проширување на бројот на репрезентации на завршните турнири од сегашните 24 на 32. Засега нема јасна временска рамка кога УЕФА […]

EURO 2020

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: Цела нација е со вас

Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.   – Ви посакувам […]

EURO 2020

Римскиот „Олимпико“ ќе остане затворен за финалето на ЕУРО2020

Градската управа на Рим не го прифати предлогот на градоначалничката Вирџинија Раџи за организирано следење на вечерашното финале на ЕУРО2020 на Олимпискит стадион во италијанската престолнина. Градоначалничката на Рим предложи ограничен број од 16.000 навивачи […]