EURO 2020

ЕУРО2020: Данска и Белгија денеска ќе играат за бодови и за Ериксен

– Топката на денешниот натпревар во рамки на ЕУРО2020 меѓу Данска и Белгија за момент ќе запре во 10-та минута кога играчите на двете репрезентации заеднички ќе му изразат поддршка на данскиот репрезентативец Кристијан Ериксен. […]

EURO 2020

ЕУРО2020: Активистот на „Гринпис“ бил под снајперски нишан

– Припадници на германските специјални безбедносни сили за малку ќе отвореле оган од снајперско оружје кон активистот на „Гринпис“, кој летајќи со параглајдер предизвика инцидент непосредно пред натпреварот меѓу Германија и Франција во Минхен во […]

EURO 2020

Македонските фудбалери денеска против Украина во битка за осминафинале на ЕУРО2020

– Македонската фудбалска репрезентација попладнево од 15 часот против Украина на Националната арена во Букурешт го игра вториот натпревар од групата Ц на ЕУРО2020. Македонскиот селектор на Игор Ангеловски на вчерашната официјална прес – конференција истакна дека […]

EURO 2020

Италија со триумф над Швајцарија обезбеди осминафинале на ЕУРО2020

– Италија е првиот осминафиналист на ЕУРО2020, откако „Азурите“ триумфираа вечерва над Швајцарија во Рим со 3:0 (1:0) и со шест бодови се првопласирани во групата А по воведните две кола. Двоен стрелец во италијанските редови беше […]

EURO 2020

Украинците најавуваат навивачки поход на Букурешт за дуелот со македонската репрезентација

Украинските фудбалери најавија поход на романската престолнина од свои навивачи за утрешниот натпревар против македонскиот национален состав, што за двете репрезентации ќе биде клучен во обидот да изборат пласман во осминафиналето на Европското првенство. „Црвено-жолтите“ […]

EURO 2020

Ангеловски и Ристовски: Подготвени сме за најважниот натпревар

Македонската фудбалска репрезентација со денешниот тренинг ги завршува подготовките за утрешниот натпревар против Украина во рамки на второто коло во групата Ц на ЕУРО2020. Селекторот Игор Ангеловски на попладневната официјална прес-конференција истакна дека тимот е […]

EURO 2020

ЕУРО2020: Русија минимално го совлада дебитантот Финска

Русија ги задржа шансите за пласман во осминафиналето на ЕУРО2020, откако попладнево на домашен терен во Санкт Петерсбург го совлада дебитантот Финска со 1:0 (1:0) во рамки на воведниот натпревар од второто коло во групата […]

EURO 2020

ЕВРО 2020: УЕФА го дисквалификува Арнаутовиќ на еден натпревар поради навредливи извикувања кон македонските фудбалери

– Европската фудбалска асоцијација донесе одлука за инцидентот во кој учествуваше австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ, што се случи на мечот со македонската репрезентација на ЕВРО 2020. Дисциплинската комисија на УЕФА одлучи да го суспендира Арнаутовиќ на […]

EURO 2020

Кока-Кола одговори на гестот на Роналдо: Секој има свои желби за пијалак

– Компанијата Кока-Кола, производител на безалкохолни пијалаци, одговори на капитенот на Португалија, Кристијано Роналдо, кој ги оттргна шишињата со овој газиран пијалак на прес-конференција пред натпреварот со Унгарија (3:0). Во изјавата, Кока-Кола истакна дека „секој има […]

EURO 2020

ЕВРО 2020: Погба на прес-конференција по победата над Германија отстрани шише пиво од масата (видео)

– Фудбалерот од средниот ред на Франција, Пол Погба, не беше задоволен што шише пиво „Хајнекен“ се најде на маса на прес-конференција по натпреварот од ЕП 2020 со Германија (1:0). Фудбалерот дојде да разговара со новинарите […]