EURO 2020

Прв тренинг на македонските фудбалери по пристигнувањето во Амстердам

Амстердам од денеска е новата база на македонските фудбалери, кои попладнево го одржаа првиот тренинг во холандскиот град спроти дуелот против домашната репрезентација во рамки на ЕУРО2020. По двата порази во Букурешт против Австрија (1:3) и Украина […]

EURO 2020

Ериксен излезе од болница

Фудбалерот на Данска, Кристијан Ериксен, ја напушти денеска болницата во Копенхаген, една недела откако доживеа срцев удар на натпреварот против Финска на ЕУРО2020. Данските лекари на Ериксен му вградија уред со двојна функција, како пејсмејкер […]

УЕФА нема планови да ги намали домаќините за ЕП 2020 - МИА
EURO 2020

УЕФА: Сигурни сме дека финалето ќе се одржи во Лондон

Европската фудбалска асоцијација ги демантираше информациите за можен трансфер на финалето на ЕВРО 2020 од Англија во Унгарија. – УЕФА е воодушевена што може да забележи зголемување на капацитетот на Вембли за разигрување до 50% […]

Герет Саутгејт и Фил Невил со 30 отсто помали плати - МИА
EURO 2020

Саутгејт го разбира значењето на мечот со Шкотска

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт пред натпреварот ЕВРО 2020 против Шкотска изјави дека го разбира колку е значаен овој натпревар за англиските навивачи. – Ние разбираме што ќе значи победа на овој натпревар за нашите […]

EURO 2020

ЕВРО 2020: Бускетс доби негативен тест на коронавирус и ќе се приклучи на шпанската репрезентација

Играчот за врска на Шпанија, Серхио Бускетс се излечи од коронавирусот. Тој на 6 јуни доби позитивен тест. Фудбалерот наскоро ќе се приклучи на националниот тим, објавено е на официјалната веб-страница на Шпанската фудбалска федерација. […]

EURO 2020

Финалето на ЕВРО 2020 може да се премести од Лондон во Будимпешта

Последниот натпревар на Европското фудбалско првенство 2020 може да се пресели од Лондон во Будимпешта, пренесува „The Times“. Според британскиот медиум, Англија, поради епидемиолошката состојба, не може да гарантира голем капацитет на стадионот, додека Будимпешта […]

EURO 2020

Македонските фудбалери се селат во Амстердам

Македонската фудбалска репрезентација претпладнево (11 часот) од Букурешт со чартер лет ќе отпатува за Амстердам каде ќе го одигра својот последен натпревар на 16. Европско првенство. „Црвено-жолтите“ по двата пораза во Букурешт ги загубија шансите […]

EURO 2020

ЕВРО 2020: Холандија трета селекција со обезбеден пласман во плејофот

– Во натпреварот од второто коло од групната фаза на ЕВРО 2020, репрезентацијата на Холандија вечерва во Амстердам ја совлада селекцијата на Австрија со 2:0. Во 11. минута Мемфис Депај го отвори резултатот од пенал, Дензел […]