Град Скопје набави нова опрема за справување со шумски пожари - МИА
Општини

Град Скопје набави нова опрема за справување со шумски пожари

Скопје, 31 јули 2020 () – Град Скопје набави нова опрема за справување со шумски пожари со цел подигање на нивото на заштита на природата на комплексот Водно, Сарај и Матка. Опремата, како што соопштија […]

Градоначалникот на Илинден, Стојаноски со честитка по повод патрониот празник - МИА
Општини

Градоначалникот на Илинден, Стојаноски со честитка по повод патрониот празник

Скопје, 31 јули 2020 () – Градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојаноски им го честита патрониот празник на граѓаните, Илинден 2-ри Август“ и националниот празник Илинден. Тој посочи дека  иако не е време за прослави, […]

Опозиција

Колариќ: Петре Шилегов да понесе одговорност за тригодишното манипулирање во врска со Универзалната сала

  Во вечерашното издание на дебатната емисија “Само вистина” гостуваше советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје Светлана Колариќ, која се осврна на актуелните случувања поврзани со Универзалната сала во Скопје, како […]

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество - МИА
Власт

Шилегов: Одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе цела држава и општество

Скопје, 30 јули 2020 () – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва истакна дека одлуката за судбината на Универзална мора да ја донесе целата држава и општество. -Одлуката за судбината на Универзална мора да […]

До Град Скопје пристигнаа 1.964 апликации за субвенции за инвертери - МИА
Општини

До Град Скопје пристигнаа 1.964 апликации за субвенции за инвертери

Скопје, 30 јули 2020 () – Од отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери досега поднесени се 1.964 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.500 барања, информира Град Скопје. Оттаму ги потсетуваат граѓаните […]

Јавниот превоз во Скопје нема да функционира од недела во 11 до вторник во 5 часот - МИА
Општини

Линиите 11, 11А, 47А, 55, 55Б, 56, 56А и 160 утре ќе сппбраќаат по неделен возен ред

Скопје, 30 јули 2020 () – Поради муслиманскиот верски празник Курбан Бајрам, линиите 11, 11А, 47А, 55, 55Б, 56, 56А и 160 утре ќе сообраќаат по неделен воен ред, соопштија од ЈСП. Од Претпријатието наведоа […]

Улицата „Христо Чернепеев” во општина Центар утре без вода - МИА
Општини

Улицата „Христо Чернепеев” во општина Центар утре без вода

Скопје, 29 јули 2020 () – Улицата „Христо Чернепеев” во општина Центар утре привремено ќе биде исклучена од водоводната мрежа, информираат од РЦУК. Според соопштението на ЈП „Водовод и канализација” – Скопје, прекинот со водоснабдувањето […]

„Авалон“ најави проекти за август и септември во Охрид, Битола и Скопје - МИА
Скопје

Авалон продукција: Универзална сала треба да остане на исто место, реставрирана, со намален капацитет

Универзална сала треба да остане на исто место, реставрирана, со намален капацитет на 1000 места (од постоечките 1572), зошто внатрешно модернизирана може да биде само со смален капацитет! И, околината не може да прими и […]

Бизнис

Зеленило и содржини за деца во новиот HALKCORNER во Карпош –  „ЛЕПТОКАРИЈА“

Започнаа изведбените, теренски активности за реализација на зелениот корнер во ТЦ „Лептокарија“, во населбата Карпош 3. Од десната страна, на популарната „коцка“ ќе се добие уреден дел, ново зеленило (хортикултурно уредување), систем за наводнување, клупи […]

Без вода утре делови од бул „Србија“ и улиците „Топаанска“ и „Војдан Чернодрински“ - МИА
Општини

Без вода денеска дел од Долно Лисиче

Скопје, 29 јули 2020 () – Без вода денеска од 09:55 часот се корисниците на улиците „20“ и „2“ во Долно Лисиче во Општина Аеродром. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи-Скопје, прекинот […]