Скопје

Во ковид центрите во Скопје се лекуват 279 пациенти со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 22 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, информираат од Министерството за здравство, од каде појаснуват дека вкупно 279 лица сомнителни и потврдени […]

Скопје

Во Скопје санкционирани 219 возачи, 18 за возење без возачка дозвола

Само на територијата на Град Скопје во текот на вчерашниот ден полицијата изрече вкупно 219 мерки, како дел од  засилените акциски контроли на Министерството за внатрешни работи во областа на сообраќајот. Како што информират од […]

МЖСПП: Изработена е студија за валоризација на заштитеното подрачје парк-шума „Водно“ - МИА
Скопје

Нацрт-одлуката за прогласување на дел од Водно за заштитен предел достапна за увид и коментари

– Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) врз основа на доставената Студија, изработи Нацрт на Одлуката за прогласување на дел од планината Водно за заштитено подрачје во категорија V – заштитен предел. – […]

Скопје

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани уште 14 пациенти, вкупно се лекуваaт 300

– Во изминатите 24 часа, во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 14 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 300 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во […]

Скопје

Од понеделник лабораториски анализи на Д-димери и ЦРП во поликлиниките „Јане Сандански“, „Бит Пазар“ и „Драчево“

– Во скопските поликлиники „Јане Сандански“, „Бит Пазар“ и „Драчево“ од понеделник пациентите ќе можат да направат лабораториски анализи со проверување на вредностите на Д-димерите и ЦРП, соопштија од Министерството за здравство. Од МЗ информираа […]

Скопје

Изминатата недела подигнати 168 непрописно паркирани возила во Скопје

– Изминатата недела, со „пајак“ се отстранети 168 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 29 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 139 возила по налог на сообраќајната полиција […]

Скопје

Од диви депонии во Скопје лани отстранети над 9.000 метри кубни отпад

–   Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје изминатите 12 месеци собрале и транспортирале вкупно 158.476 тони комунален отпад, што е за 4.713 тони или 3.07 проценти повеќе во однос на 2019 година. ЈПКХС денеска […]

Во штипскиот регион се шири вирусот меѓу контактите - МИА
Скопје

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 36 пациенти, вкупно се лекуваaт 306

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализрани 36 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 306 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Здравствените власти апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките - МИА
Скопје

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 23 пациенти, вкупно се лекуваaт 315

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализрани 23 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 315 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, […]

Скопје

Традиционалната „Мичуринска средба“ нема да се одржи, ќе има хуманитарна акција

– „Мучуринската средба“, која традиционално се одржува на 14 јануари, на православниот празник Свети Василиј, оваа година нема да се одржи поради ситуацијата со Ковид-19. Одбележувањето на средбата оваа година ќе биде со хуманитарна акција, […]