Рецепти

Тирамису со малини

Освежителен десерт со слаб киселкаст вкус на малини и неодолив чоколаден  крем … Потребно е: за кремот: 6 јајца 6 лажици шеќер во прав 450 г малини 500 г маскарпоне сирење 1 големо пакување пишкоти 300 мл сварено јако еспресо кафе […]

Рецепти

Палента со панцета и моцарела

Еве една идеја за брз, вкусен ручек … Потребно е: 500 г инстант палента 2,5 л вода 1 парче моцарела сирење 200 г панцета (димена сланина) сол, по потреба Подготовка: – Панцетата исецкајте ја на коцки и испржете ја […]

Издвојуваме

Што е тоа чеБУРЕК?

Луѓето во Советскиот Сојуз ја научија уметноста на уживање во чебурек. Чебурек во советско време беше неверојатно популарно јадење, особено по 1989 година кога беше објавен указ со кој на кримските Татари им беше дозволено […]

Рецепти

Салата од рукола и туна

Свежа, колоритна салата… Потребно е: околу 50 г рукола 4 маринирани мали пченки (од конзерва) 60 г маринирани шампињони 1 конзерва туна во солен раствор 1 помала свежа краставица маслиново масло сол Подготовка: – Руколата исчистете ја и измијте ја убаво. […]

Рецепти

Ориентален компир со спанаќ и роти-лепчиња

Внесете го мирисот на Ориентот во вашата кујна… Потребно е: 3 компири 200 г спанаќ 1 главица кромид 2 чешниња лук 1/2 страк праз 1 лажиче ким 1 лажиче сол 1 лажица пире од домати 1 лажиче куркума 7-8 лажици масло по потреба вода 2 […]

Рецепти

Брза кремаста торта без печење

Кремасто слатко задоволство кое брзо и лесно се подготвува … Потребно е: 500 г бисквити со путер 1 л млеко 5 лажици шеќер 2 кесички пудинг од ванила 2 лажици брашно 2 лажици нишесте 1 маргарин или путер 4 лажици какао во прав […]

Рецепти

Сладолед од малини

Малку да се разладиме … Потребно е: 500 г свежи или замрзнати малини 150 г шеќер (може да користите мед наместо шеќер) 375 мл слатка павлака со помал процент на маснотија (10 до 12%) 1 лажица екстракт од ванила […]

Рецепти

Енергетски корпички

Вкусни и здрави овошни колачиња … Потребно е: за корпичките: 70 г овесни снегулки 40 г јачменови снегулки 30 г непечени бадеми 30 г исчистени печени ф’стаци 30 г непечени семки од сончоглед 30 г сусам 50 г исчистени урми 30 г кандирани […]

Рецепти

Пикантни тиквички

Многу вкусни и лесни за подготовка … Потребно е: 4 тиквички зелени и жолти 1 средно голема главица кромид 1/2 чаша (од 150 мл) ситно сецкан свеж копар 1-2 свежи чили пиперчиња 1 лажиче семе од синап 3 чешниња лук 1/2 […]

Рецепти

Пилешко со шафран, леќа и зеленчук

Богатство од мириси и неверојатен вкус… Потребно е: 500 г пилешко бело месо 250 г црвена леќа 100 г корен од целер 70 г корен од пашканат 1 главица кромид 2 моркови 2 лажици маслиново масло 1 лажиче кари 1 г шафран 1/2 лажиче мелен […]