Рецепти

Торта со целувки без печење

Нема печење, готова е за најмногу 20 минути … Потребно е: 4 јајца 200 гр целувки 1 чоколадо за готвење 200 гр шеќер во прав 300 гр мелени бисквити 1 маргарин 2 кесички шлаг пена Подготовка: – Мелените бисквити измешајте ги со […]

Рецепти

Школки од тесто со колбаси

Потребно е: 2 лажици масло 1 главица кромид, ситно сецкана 3 гранчиња темјан сол, бибер 2 чешниња лук 250 гр колбаси, исецкани на тркалца 1 брашно 200 гр домати 400 гр тестенини во облик на школки 100 гр моцарела сирење, исецкана на парчиња 1/4 […]

Рецепти

Прекрасен ролат со праски

Брзо се прави, а е со неверојатен вкус … Потребно е: 5 поголеми јајца 100 гр шеќер 2 кесички бурбон ванилин шеќер изрендана кора од 1 лимон 130 гр брашно 1 кесичка прашок за пециво 30 мл масло 1 кг праски 1-2 лажици растопен путер […]

Рецепти

Рецепт за вкусни полнети лигњи

Потребно е: 8 средно големи лигњи 2 главици кромид, ситно сецкани 2 домати 100 гр средина од леб 100 мл млеко или супа 6 чешниња лук, ситно сецкани 1 јајца 1 китка магдонос малку капари 2 ловорови листови 1 гранче мајчина душичка 100 мл бело вино 4 лажици маслиново […]

Рецепти

Форнети со спанаќ

Солени залачиња од лиснато тесто кои може да ги полните со различни филови … Потребно е: 200 мл кисела павлака 2 лажици млеко 1/2 лажиче сол 1/2 лажиче бибер 450 гр спанаќ 2 лажици изрендан тврд каравји кашкавал 2 лажици изрендан пармезан […]