Врела љубовна напивка - МИА
Рецепти

Врела љубовна напивка

Со оваа комбинација на чоколадо, ароматични зачини, слатка павлака и млеко вашиот живот ќе стане сладок… Потребно е:400 мл полномасно млеко150 г чоколадо за готвење2 кесички ванилин шеќер1 стапче цимет1 чили (луто) пиперче2 лажичиња кафеав шеќер100 мл слатка павлака1 лажица ликер амарето2 […]

Бизнис и економија

Вкусниот оброк секогаш крие добри намирници, искусен готвач и добра опрема во кујната

Кога сте гладни, сѐ што ќе подготвите во вашата кујна ви е вкусно. Но, кога сакате да подготвувате вкусни јадења и деликатеси кои што сакате да ги изедете дури и кога не сте гладни, тогаш […]

Бизнис и економија

Уникатни велигденски рецепти за модерната кујна

Црвените јајца, детскиот џагор и вербата во Бог се она што секоја година го одбележува големиот христијански празник Велигден. Ден кога секое домаќинство подготвува голема трпеза за дочек на најблиските за да се прослави Христовото […]

Рецепти

Пилешко на кинески начин со зеленчук и нудли

За сите љубители на кинеската кујна … Потребно е: половина главица зелка, исечкана на ленти 1 главица кромид, исечкан на полумесечинки 2 парчиња морков, изрендани 1 мала главица брокула, расцветана 1 мало парче ѓумбир, излупено и изрендано 1 парче пилешки гради, […]

Рецепти

Чорба од целер со кнедли

Вкусна и ароматична чорба со полн вкус на целер … Потребно е: 1 поголем корен од целер 1,5 л пилешка супа (може и вода) 50 г путер 1 поголем компир за запршката: 100 г путер 40 г бело брашно за кнедлите: […]

Рецепти

Превкусен куглов со костени

Овој колач брзо се подготвува, а е неверојатно вкусен и ароматичен … Потребно е: 125 г путер 150 г шеќер 3 јајца 200 г брашно 50 г мелени бадеми 200 мл млеко 150 мл слатка павлака 200 г костени 1 ванилин шеќер 1 прашок за […]

Рецепти

Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

Есенска салата полна со витамини … Потребно е: 250 г цвекло 150 г рукола 100 г сирење 2 шаки јаткасти плодови (ореви, бадеми или лешници) 100 г листови млад спанаќ 2 лажици јаболков оцет 2 лажици маслиново масло сол и бибер Подготовка: […]

Рецепти

Сочни јунешки шницли

Интересна идеја за денешниот ручек … Потребно е: околу 800 г јунешко шницли 200 мл бело вино 1 коцка за говетска супа растворена во 300 мл врела вода 200 мл слатка павлака 3-4 лажици ситно сецкан свеж магдонос 5-6 чешниња лук, ситно […]

Рецепти

Стапчиња со ајвар и сирење

Декоративни и многу вкусни … Потребно е: за тестото: 100 мл млеко 250 г путер 700 г брашно 1 кесичка сув квасец 100 гр кисела павлака 1 јајце 2-3 лажичиња сол за филот: ајвар бело сирење за премачкување: 1 јајце семки по желба: […]

Рецепти

Ароматичен млад грашок со зачини

Малку поинаков начин на подготвуање на млад грашок … Потребно е: масло, колку да го покрие дното на садот 1/2 лажица ким 1 поголема главица кромид 3 чешниња лук 1 зелено луто пиперче 220 г малд грашок или 1/2 пакување замрзнат 2 средно […]