Вести

Кандидатурите за претседател треба да се достават до ДИК најдоцна до 21 март

Кандидатите за претседател на Републиката, до Државната изборна комисија треба да ги поднесат кандидатурите најдоцна до 21 март, а изборната кампања треба да почне на 1 април. За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е претендентите за […]

Опозиција

Проф. Силјановска: Денес имав средби во Градско, Росоман, Неготино и Демир Капија

Денес имав средби во Градско, Росоман, Неготино и Демир Капија. Особено ми е драго што викендот ми започна во друштво на млади и насмеани лица. За жал, огромно е незадоволството и меѓу нив, и тоа […]

Власт

Пендаровски од Штип: Да се обединиме околу вистинските вредности, солидарноста, правдата, заедно сплотени кон ЕУ и НАТО

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски, од Штип повика на обединување околу вистинските вредности, солидарноста, меѓусебното помагање, правдината и патот до интеграциите во ЕУ и НАТО. – Се обврзувам, ќе бидам вистински претседател на сите […]

Власт

Стево Пендаровски: Столбот на секоја држава и општество е правото и правдата

Стево Пендаровски, заеднички кандидат за претседател, Свети Николе, 16.03.2019 Почитувани, Столбот на секоја држава и општество е правото и правдата. Вчера, ја чувме првостепената пресуда за немилите настани  од 27 април, кога група насилници организирана […]

Власт

Независниот кандидат за Претседател Проф. Др. Блерим Река, имаше средба со Шефот на Мисјата на ОБСЕ во Скопје Амбасадорот Клеменс Која

Shefi i OSBE në Shkup, Ambasadori Klemens Koja takoi sot Kandidatin e pavarur Presidencial, Prof. Dr. Blerim Reka. Në takim u bisedua për zgjedhjet për President të Republikës së Maqedonisë së Veriut. ___ Независниот кандидат […]

Вести

ДИК: Увид во Избирачкиот список извршиле 53.972 граѓани

До 14 март годинава кога и официјално заврши увидот во Избирачкиот список (ИС) по повод претседателските и предвремените избори за градоначалници на општините Охрид, Ново Село и Дебар кои ќе се одржат на 21 април […]

Македонија

Проф. Силјановска: По победата за претседател, ќе започне уривањето на заевизмот кој се повеќе им нанесува штета на граѓаните на Република Македонија

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова оствари средба со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. Се сретнав со наши уметници и актери. Загрижени се […]

Власт

Пендаровски: Значи мислам дека граѓаните овој пат ќе знаат да ја направат разликата меѓу луѓе кои заговараат концепти од 19 и од 20-ти век

Стево Пендаровски, заеднички кандидат за претседател, 14.03.2019   Денеска сакам со граѓаните на Велес да зборувам за една конкретна работа, една реалност, за Македонија која е де факто членка на НАТО Алијансата, и која за […]

Македонија

„Македонија-Блокира„: Филип Петровски обезбеди 16.300 потписи, поседуваме цврсти докази за криминалното спречување на кандидатурата на Петровски

Датум: 14 март 2019 Ја информираме јавноста дека реалната состојба со потписите за кандидатурата на д-р Филип Петровски воопшто не одговара на официјалната потврда што дојде синоќа од Државната изборна комисија. Кандидатот на „Македонија-Блокира“, д-р Филип Петровски […]