Вести

Интервентна субвенција од 4 денари за предадени домати во преработувачки капацитети

Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство ќе  помогне во решавање на откупот на доматите со интервентна субвенција од 4 денари за килограм  предадени домати во регистрирани преработувачки капацитети. На овој начин со постоечката дополнителна  субвенција за […]

Македонија

Могерини уште еднаш повика членките на ЕУ да отворат преговори со Македонија

– Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, ден пред клучниот состанок на ЕУ министрите каде треба да се разгледува препораката за старт на преговори со Македонија, повторно ги повика земјите членки да го […]

Политика

Додик: Британци го прислушкуваат државниот врв на Србија и на РС

– Претседателот на Република Српска, Милорад Додик тврди дека британски шпиони го прислушкуваат државниот врв на Србија и на РС, српскиот претседател Александар Вучиќ и него. Додик за денешен српски „Курир” вели дека има многу […]

Вести

Европските лидери ги приближиле ставовите по мини-самитот за миграција

– Лидерите кои учествуваа на неформалниот мини-самит посветен на миграцијата, порачаа дека успеале да ги приближат делумно ставовите, иако многу малку детали од разговорите изглегоа во јавност и ниеден конкретен предлог сѐ уште не е објавен. […]

Политика

Ердоган победник на претседателските избори во Турција

– Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во првиот круг од претседателските избори на кои освои нов мандат, но овојпат со извршни овластувања. – Нацијата ми довери одговорност за претседавање и извршни должности, изјави 64-годишниот […]

Македонија

Годишен состанок на Комисиите за одбрана и безбедност од Парламентите од ЈИЕ

– Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието на Република Македонија, во соработка со Центарот за безбедносна соработка РАЦВИАЦ, од денеска до 26 јуни ќе бидат домаќини и организатори на Годишниот состанок на претставниците на […]

Политика

Преговори меѓу двете Кореи за повлекување на артилериското оружје на Пјонгјанг од границата

– Двете Кореи водат преговори за повлекување на артилериското оружје на Северот од заедничката граница, изјави денеска јужнокорејскиот премиер Ли Нак-јеон. Северна Кореја има распоредено околу 1.000 артилериски рампи кои се закана за јужнокорејскиот главен […]

Вести

Зехофер ја предупреди Меркел и се закани со напуштање на коалицијата

Министерот за внатрешни работи на Германија, Хорст Зехофер  ја предупреди канцеларката Ангела Меркел, со која имаат различни ставови за политиката за мигрантите, на последиците од неговото евентуално отпуштање од Владата. Зехофер истакна дека би било […]

Македонија

Седници на пет собраниски комисии

– Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за економски прашања, за политички сиситем и односи меѓу заедниците, за образование, наука и спорт, за труд и социјална политика и Законодавно-правната комисија. На […]

Вести

Иванов телефонски му честита на Ердоган за победата на претседателските и парламентарните избори во Турција

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, вечерва телефонски му ја честита победата на неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган на предвремените претседателски и парламентарни избори во Турција и му посака успешно извршување на претседателската функција. Во […]