Вести

Дебата за подобар модел на финансирање политички партии

– Тркалезна маса на тема „Подобрување на моделот на финансирање на политичките партии во Македонија“, ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Националниот демократски институт (НДИ)  и во соработка со Транспаренси Интернешнл Македонија. […]

Вести

Седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања

– Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. На дневен ред на седницата е утврдување на образец на изјава за прифаќање на Кодексот за етичко однесување на […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Македонската дипломатија крахираше и мора да понесе одговорност

Македонија не доби ниту безусловна покана за НАТО, ниту датум за почеток на преговори со Европската Унија. Македонија со СДСМ доживува вистинско дипломатско фијаско. Македонската дипломатија крахираше и за тоа мора да се понесе одговорност. […]

Вести

Трамп побарал од членките на НАТО да ги удвојат расходите за одбрана на 4 проценти од БДП

– Американскиот претседател Доналд Трамп денеска побара од членките на НАТО да го зголемат трошењето за одбрана од 2 проценти од бруто домашниот производ на 4, колку што сега трошат Соединетите Американски Држави. Самитот на […]

Власт

СДСМ: Ништо не се крие, крјано неодговорно ВМРО-ДПМНЕ злоупотребува трагични настани

Крајно несериозно и неодговорно, ВМРО-ДПМНЕ бесрамно злоупотребува трагичен настан, кумува на пласирањето неточни информации, невистини и подгрева тензии меѓу граѓаните. Со тоа ВМРО-ДПМНЕ покажува дека нема свест и совест во врвот на опозициската партија. ВМРО-ДПМНЕ […]

Опозиција

ВМРО:ДПМНЕ: На Заев не му е грижа за името на државата

Зоран Заев мора да си замине од премиерската функција. Зоран Заев веќе нема никаков кредибилитет да ја претставува Република Македонија кога не почитува ништо македонско. „Кому му е гајле како ќе биде новото име на […]

Вести

Џафери: Партиите да си ги завршат обврските што ги презеле за ДИК

– Разрешница за ДИК е одлуката на политичките партии да излезат од оние услови што ги поставуваат во однос на обврските што ги имаат преземено, изјави денеска претседателот на Парламентот Талат Џафери. – Тоа е […]

Вести

Нетанјаху и Путин ќе разговараат за регионалните конфликти

– Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, а теми на разговор ќе бидат конфликтот во Сирија и мировниот процес меѓу Израелците и Палестинците. – Тоа е многу важно […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ повторно бара одговорност за случајот со Никола Саздовски

Трет ден Оливер Спасовски молчи за деталите за случајот со убиеното 21 годишно момче Никола Саздовски – Саздо. Кој е третиот што учествувал во убиството и зошто досега не е приведен? Дали власта го крие […]

Опозиција

Марионетската власт во Скопје лаже дека добива покана за членство во НАТО

Единствена Македонија ја осудува бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел добива покана за членство во НАТО. […]