Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Анѓушев ја претвораат државата во сопствена фирма

Македонија е на колена. Насилство, убиства, уцени, криминал, се само дел од црниот баланс кој го спроведува криминалниот картел на Заев и СДСМ. Заев доби конкуренција во криминалот наречен Кочо Анѓушев. Заев и Анѓушев ја […]

Вести

Куба со нова Влада ќе спроведува уставни реформи

– Парламентот на Куба синоќа го одобри новиот состав на Министерскиот совет, кој го именува новиот претседател Мигел Дијас-Канел, при што поголемиот број министери се од владата на Раул Кастро, освен министерката за економски реформи. […]

Вести

Салвини нареди депортација на 57 мигранти од Тунис

– Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини најави дека ќе бидат депортирани 57 Тунижанци, кои беа уапсени во Медитеранот. Тој изјавата ја даде само неколку часа откако мигрантите беа доведени до италијанскиот брег. – […]

Вести

Кинескиот претседател во посета на Сенегал

– Претседателот на Кина, Си Џинпинг денеска пристигна во посета на Сенегал, каде е предвидено да потпише два договора за зајакнување на економските врски меѓу Пекинг и Дакар. Сенегал е прва земја од африканската турнеја […]

Вести

Лавров: Бутина е уапсена под „фабрикувани обвиненија“

– Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека уапсената Русинка, Марија Бутина е во притвор во САД врз основа на „фабрикувани обвиненија“ и оти треба […]

Вести

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

– Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ побара оставки од Анѓушев и Деспотовски

– ВМРО-ДПМНЕ денеска побара оставки од вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и од директорот на Фондот за иновации, Јован Деспотовски во врска со грантот доделен од Фондот во висина од 160.000 евра за […]

Власт

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се заложи за иднината на Македонија, а не во амнестија на криминалот

Шпекулациите околу средбата на четирите најголеми парламентарни партии што ги пласира ВМРО-ДПМНЕ во одредени медиуми, не помагаат на започнатиот процес на изнаоѓање консензус. Уште еднаш ја повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност, да ги надмине поразените […]

Власт

СДСМ: Заврши времето на селективност, правилата важат за сите подеднакво

СДСМ како одговорна партија отсекогаш се залага и ќе се залага за рамноправност, еднаквост и доследно почитување на правилата. Никој не смее да биде фаворизиран, не смее да има судир на интереси, ниту пак расфрлање […]

Балкан

Коцијанчич: Дијалогот Белград – Приштина продолжува во септември

– Портпаролката на Европска унија, Маја Коцијанчич изјави дека дијалогот помеѓу претседателот на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи ќе продолжи на почетокот од септември. – На последниот состанок на дијалогот на […]